8 tipov pre správnu orientáciu domu

"Ako správne orientovať miestnosti v dome? Ako správne zvoliť dispozíciu a tvar domu, aby sa v ňom žilo pohodlne?"

Správna Orientácia domu ? Takéto otázky, poprípade mnohe iné podobné dostávajú architekti, či projektanti takmer denne. V dnešnej dobe, keď sa kladie dôraz na tvorbu budov v pasívnom, ak nie už nulovom štandarde, je nevyhnutné sa zaoberať aj formou. Ako správne orientovať presklenné plochy, a kde ich zas ubrať, aké miestnosti smerovať na Sever a aké na Juh. Do tohto procesu vstupuje nespočetné množstvo aspektov a miestnych špecifikácií, preto sa nedá jednoducho určiť formulku, akú miestnosť kam smerovať a tvrdiť, že sa Vám v tom dome bude aj dobre žiť.

sun-path.jpg

Slnko a jeho skutočná pozícia:

Už v škôlke nás učili, že slnko vychádza na východe a zapadá na západe, ak by to bola úplná pravda, správna orientácia by bola pomerne jednoduchá záležitosť. V skutočnosti, slnko vychádza a zapadá na východe a západe iba v dňoch jarnej a jesennej rovnodennosti. Zvyšných 363 dní v roku je to mierne odlišné. Zem a jej naklonenie spôsobuje, že Slnko v lete vychádza a zapadá mierne severnejšie a v zime zas južnejšie. Tento uhol závisí na ročnom období a vzdialenosti pozorovateľa od rovníka.

Screen Shot 2017-01-08 at 08.43.45

Ako slnko ovplyvňuje návrh domu:

Poloha Slnka je hlavným faktorom pre využitie tepelných ziskov v budovách a návrh budov s pasívnom štandarde. Obdĺžnikové budovy by mali byť orientované z východu na západ s cieľom maximalizovať dĺžku južnej strany. Na tejto strane by mali byť využité presklenné plochy. Menej okien by sa zas malo orientovať na severnej strane domu, kde môže letné slnko spôsobiť prehrievanie. To vieme eliminovať aj hlbokým presahom strechy, poprípade umiestnením stromov či krov. Orientácia domu - správne orientované k Slnku, bez akých koľvek prídavných solárnych zariadení vedia ušetriť 10-20% na vykurovaní, v špeciálnych prípadoch to môže byť až 40%!!!

Orientácia domu. Nasledujúce tipy Vám môžu pomôcť k maximalizácií solárnych ziskov:

 

01 Orientovať celú dispozíciu, nie iba tvar domu.

Správny návrh dispozície musí vychádzať z toho, že často používané miestnosti, ako sú kuchyňa, či obývačka sú na južnej strane. Obyvatelia ocenia slnečné lúče v zime a úľavu od slnka v lete. Terasa by mala byť postavená na južnej strane domu, kde priame slnečné žiarenie umožní využitie pre viac hodín počas dňa a viac samotných dní v priebehu roka. Garáž, pracovňa a ďalšie miestnosti, ktoré používame pomenej by mali byť umiestnené v severnej časti domu, kde budú pôsobiť ako nárazník voči studenému zimnému vetru. Pasívny dom s využitím solárnych ziskov by mal byť postavený na južnom svahu, aby sa zabránilo extrémnemu zatieneniu keď je slnko nízko na severnej strane. Ideálne je umiestnenie v polovici svahu, pretože vrchol je vystavený silnému prúdeniu vetra, zatiaľ čo studený nočný vzduch prúdi v údoliach, ktoré bývajú aj prirodzeným odvodňovacím bodom.

02 Plánované tienenie stromov.

Stromy sú dôležitým faktorom pri projektovaní pasívnych domov, pretože poskytujú tieň pre príjemný letný deň, a keď je to najviac potrebné pustia do domu dostatok prirodzeného svetla. Listnaté stromy vysadené na južnej strane po strate listov v zime umožňujú vstup prirodzeného svetla do domu. Zatiaľ čo ihličnaté stromy vysádzané na severnej strane budú poskytovať tieň pred letným slnkom.

03 Inštalácia okien.

Okien by sme mali využiť čo možno najviac, nie je ale vhodné to prehnať! Presný počet okien sa líši v závislosti od každej budovy a miestnej klímy. Dom by mal obsahovať približne 5% zasklenej plochy vzhľadom k podlahovej ploche domu. Pamätajte však, že okná umožňujú rýchly prenos tepla ako masívne steny. Príliš veľa presklenia môže v skutočnosti odoberať teplo z domu počas chladných zimných mesiacov.

04 Ak je potrebné upravte si pravidlo o smere orientácie východ-západ.

Orientácia hrebeňa z východu na západ môže byť upravená tak, aby zahrnula aj ďalšie faktory, a to až o 20°, len s minimálnym dopadom na tepelné zisky. Pozor na prehrievanie priľahlých plôch, príjazdových ciest a parkovísk! Tie sú zväčša konštruované s využitím štrku a asfaltu, teda materiálov ktoré sa rýchlo zohrievajú a dosahujú oveľa vyššie teploty ako zvyšok dvora. Nadmerné teplo následne preniká do susedného domu. Preto je najvhodnejšie umiestnenie príjazdovej cesty či parkoviska na juh alebo východ od budovy. Tým znížime riziko prehrievania v letnom období. Počas chladných mesiacov sa v severnejších oblastiach bude na juh a západ orientovaných príjazdových cestách rýchlejšie topiť sneh.

05 Sklo nemusí byť len vo zvislej polohe.

Upravené sklenené plochy môžu byť naklonené tak, aby zodpovedali uhlu slnka a minimalizovali jeho odraz. Natočenie skla od vertikály síce znižuje izolačne vlastnosti objektu, avšak je potrebné zvážiť potenciálne tepelné zisky zo slnečného žiarenia a tepelnú stratu únikom tepla.

06 Pasívne chladenie.

Ďalším faktorom, ktorý by mal byť zaradený do rovnice pre správnu orientáciu budovy sú miestne prevládajúce vetry. Ide o vetry, ktoré v danom bode vanú prevažne jedným smerom. Dáta o týchto vetroch možno využiť v letných mesiacoch pre pasívne chladenie, ako aj na ochranu pred studeným vetrom v chladnom období. Podrobné informácie o prevládajúcich vetroch sú znázornené na grafickom nástroji s názvom veterná ruža , ktorá je zvyčajne k dispozícii na letiskách, väčších knižniciach, či internete.

07 Izolácia.

V konečnom dôsledku je množstvo miestnych faktorov, ako ulica, či rozmery obmedzujú možnosti naprojektovať dom jednoznačne podľa iba pravidiel orientácie domu pre solárne zisky. Samozrejme aj pri návrhu nezodpovedajúcom týmto pravidlám je možné navrhnúť rodinný dom v pasívnom štandarde prostredníctvom využitia energeticky efektívnych prvkov či materiálov. Ide o okná s vylepšenými izolačnými vlastnosťami, návrh správnej izolácie domu. Zabezpečenie vzduchovej neprievzdušnosti a správny návrh strešného plášťa. Všetky tieto prvky je potrebné zvážiť aj na ich finančnú návratnosť.

08 Orientácia domu a záver.

Môžme konštatovať, že správne orientované rodinné domy vyžadujú menej energie na vykurovanie a chladenie. Za následok získame nižšie výdavky za energie a zvýšenie vnútorného pohodlia.

Zdroj článku: www.mconstructions.sk

Radi vám s vašim projektom poradíme kontaktujte nás. Viac zaujímavosti z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať