Vodovodné batérie

Vodovodné batérie - prioritu má dizajn alebo funkčnosť? Po krátkom zamyslení sú, samozrejme, dôležité oboje. Naša téma sa zaoberá práve touto problematikou. V súčasnosti sa pri výbere načrtáva mnoho možností na trhu s najrôznejšími kombináciami, avšak nie je ľahké zvoliť si tú správnu možnosť. Batérie sú vystavované častému používaniu, nestačí, keď majú oku lahodiaci dizajn. Priblížme si teda alternatívy. V prvom rade je dôležité uvedomiť si podmienky, ktoré tvoria základnú relevantnosť (aj) batérií. Medzi tieto patrí: charakter interéru, kde budú inštalované, frekvencia používanosti, žiadaná optimálna teplota vody, životnosť, odolnosť, ovládanie, komfort, rozpočet a v neposlednom rade štýl a dizajn.

Vodovodné batérie delenie:

Prvé, všeobecné delenie je typové, podľa toho, kde sa má batéria nachádzať. Táto voľba je celkom jednoznačná - či potrebujeme kuchynskú (drezovú), umývadlovú, sprchovú, vaňovú alebo bidetovú batériu. Ďalej si môžeme vybrať medzi kohútikovými, pákovými alebo senzorovými. Tie posledné sú dobre známe z verejných priestorov - automaticky reagujú na pohyb. Na kohútikové spomíname ešte z obdobia socializmu, no momentálne majú tendenciu renesancie, pretože sa inštalujú v koncepte retro kúpelní. Sú síce štýlové, ale oproti najrozšírenejším pákovým majú o 40% vyššiu spotrebu vody. Tie pákové sú zase obľúbené vďaka pohodliu zmiešavania teploty vody a tiež komfortu bezproblémového používania jednou rukou. Súčiastka, ktorá zohráva pradepodobne najpodstatnejšiu úlohu v zložení batérií, je kartuša. Tá je totiž zodpovedná za správnu teplotu toku vody. Je dostupná v dvoch materiálových prevedeniach - môže byť plastová alebo keramická. Ak sa ale sústreďujeme na jej dlhodobú kvalitu, spoľahlivosť a životnosť, tak voľba by mala padnúť jednoznačne na keramickú.

Z funkčného hľadiska je tiež dôležitý perlátor. Tento šikovný diel je schopný ušetriť 85% vody tým, že znižuje jej prietok, pričom k nej pridáva vzduch. Čiže vytvára malé bublinky, ktoré sa maskujú za vodu. Čo sa týka výberu dizajnu, ten skutočne netrpí nedostatkom. Každý si môže zvoliť podľa vlastného gusta - existuje mnoho veľkostí, tvarov, farieb, materiálov, štýlov…Základom by však mala byť jednotnosť, z každého rožka troška predsa nepôsobí elegantne v žiadnej kúpelni. Ideálnym riešením je zhoda výrobcu a série, ktoré, by samozrejme, mali ladiť v ostatnými prítomnými prvkami. Napríklad k oválnemu umývadlu ladí geometricky jemnejšia výpustka, kým si hranaté viac žiada ostrejšie tvary batérie.

Foto: unsplash.com, proceram.sk

Viac zaujímavosti z oblasti dizajnu a architektúry nájdete na: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať