Rezidenčný komplex Bezručova

Milovníkom architektúry určite neunikol súčasný príbeh rekonštrukcie pri Modrom kostolíku, ktorý po desiatich rokoch oživuje zanedbaný bratislavský priestorna Bezručovej ulici. Minulosť hrdej budovy si zaslúži pripomenutie. Podľa slov investora však architektonický prístup zostáva zodpovedný a citlivý k jej charakteru. Stavba je národnou kultúrnou pamiatkou, patrí do architektonického dedičstva s vysokou kvalitou z československého funkcionalistického obdobia. Skvostné modernistické dielo vtedajších vplyvných architektov Aloisa Balána a Jiřího Grossmanna bolo pôvodne sídlom okresnej sociálnej poisťovne. Neskôr od '50. rokov budova slúžila ako zdravotnícke zariadenie až do roku 2008, kedy sa stala majetkom súkromného investora. Súčasná éra chátrajúcemu objektu ponúkla ďalšiu šancu v podobe rezidenčného komplexu s názvom Bezručova Residence.

Názov síce jednoznačne odkazuje na obytnú funkciu, no pravdou je, že súčasť budovy tvorí aj nákupná pasáž s výmerou 320m2, v ktorej sa nachádzajúokrem iného aj kaviareň, reštaurácia s terasou, či fitness centrum. Naplánované sú administratívne priestory na prvých troch podlažiach s celkovou výmerou 3200m2. V ponuke obytných priestorov nachádzame 1-5 izbové byty, alej aj mezonetové byty s terasou, s celkovým počtom 111. Tento deväť- a šesťposchodový obytný dom (Bezručova č.5 a č.3) svojim obyvateľom ponúka vybavenosť so všetkými modernými nadštandardnými technológiami. K dizpozícii majú nonstop recepciu, kartový vstupný systém, strážnu službu, parkovanie vo viacpodlažnej podzemnej garáži a samozrejme pivnice a spoločné priestory vybavenosti. Rezidenčný dom sa tým pádom posúva na medzinárodný level, ktorý v našej metropole poteší najmä požiadavky náročných. Spomínaná senzitivita pre históriu budovy má byť zachovaná v rámci konceptu, ktorý dáva priestor pre obnovenie nemocničnej funkcie. Vysvetľuje ateliér Rules Architekti:

"Domy sme zbavili dodatočnej nadstavby so šikmou strechou a navrhli novú nadstavbu, ktorá necháva vyniknúť pôvodnú krásu historických budov. Citlivá a profesionálna obnova vdýchne historickej pamiatke nový život pri zachovaní genia loci. Vďaka ustúpeniu vzniknú veľké terasy pre vrchné byty. Tmavý obklad nadstavbu oddelí od pôvodnej stavby s omietnutou fasádou. Vyčistením dostavbami zastavaného vnútrobloku sme vytvorili súkromné átrium so zeleňou a lavičkami, kde vzniká terasa pre kaviareň. Návrh obnovuje aj pôvodný lesk trojpodlažnej haly Bezručovej 5 so sklobetónovými podlahami a stropmi, mobiliárom z podobného obdobia vzniku budovy a interiérovou zeleňou."

Na skok od historického mesta ponúka výbornú lokalitu so všetkými architektonickými a praktickými aspektmi potrebnými pre pohodlie a spokojnosť obyvateľa v slovenskej metropole.

Zdroj: www.rules.skwww.bezrucova.sk

Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Rezidenčný komplex Bezručova
Rezidenčný komplex Bezručova
Rezidenčný komplex Bezručova
Rezidenčný komplex Bezručova
Rezidenčný komplex Bezručova
Rezidenčný komplex Bezručova
Rezidenčný komplex Bezručova

Zdieľať