Rodinné sídlo – Vila v parku

Vila v parku

Ako si predstavujeme rodinné sídlo? Snívame o prebúdzaní sa medzi korunami stromov, o pohľade cez okno na malé jazierko, o súkromí široko ďaleko v úzkej spätosti s prírodou, ale tiež o maximálnom pohodlí a jednoduchej elegancii v jednom. Áno, je to možné - takúto idylku pre život navrhli EA architekti v Alexoviciach v Čechách. Súkromný dvojhektárový pozemok, pôvodne založený ako anglický park v roku 1886, sa stal lokalitou pre túto rodinnú vilu. Vila v parku hraničí s potokom, mlynským náhonom, pýši sa hojným počtom voľne nasadených ušľachtilých listnatých stromov. Na pozemku sa nachádza záhradný lovecký a rybársky pavilón a prírodné biotopové jazierko. Navrhnúť dom do takého harmonického sveta pre autorov nebolo každodennou výzvou.

Príklad uhladenej a štýlovej rodinnej vily

Inšpirácia pre koncept vychádza ako inak, z kvality jeho okolia. Veľkorysé, ale jednoduché geometrické tvary sú vložené do prírodného prostredia spôsobom, ktorý ho maximálne rešpektuje. Esenciálnym prvkom je neustála komunikácia starých a nových obyvateľov parku - prírody a ľudí. Kompozičné jednopodlažné členenie stavby nemá záujem konkurovať bohatému terénu, skôr naopak, S ľahkosťou sa k nemu prispôsobuje a zapadá do prostredia. Napriek tomu, že vila v parku spokojne levituje medzi stromami, je hneď na prvý pohľad jasné, že to je svojské umelecké dielo nadštandardnej kvality.

Prvky japonskej architektúry

Premyslená jednoduchosť návrhu pripomína prvky japonskej architektúry. Čisté línie, vyvýšená konštrukcia, striedanie plôch okien a tropického dreva na fasáde a jeho efekt v interiéri predstavujú nevšednú pridanú hodnotu k sídlu. Táto simplicita pokračuje aj vo vnútorných priestoroch domu, podladhy, dvere, obklady schodísk a povrchov stien sú drevené, kamenné alebo keramické. Skutočne v ňom nachádzame veľa kontrastov. Prírodná vs. človekom vytvorená hmota, zatvorené vs. otvorené plochy, svetlo vs. tieň, interiér vs.exteriér. Je to príklad uhladenej a štýlovej rodinnej vily na svetovej úrovni, ktorá sa úctivo správa k prostrediu a rešpektuje požiadavky investora.

Zdroj: www.ea-architekti.cz Foto: Aleš ležatka

Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať