Viedenský altbau

Viedenský Altbau - kuchyňa

Viedenský altbau

Jedná sa o Viedenský byt v duchu "altbau" - starého mesta s vysokými stropmi a podlahovou plochou 90 m2. Steny, okná a vysoké stropy "rozprávajú" príbeh domu z 40 tych rokov. Cieľom bolo vytvoriť harmóniu tradično moderného interiéru s dôrazon na fuknčnú a estetickú stránku. Koncept návrhu reaguje na jasné požiadavky investora: jednoduchosť a funkčnosť bez zbytočného dekoru.

Dispozičné riešenie:

Byt charakterizuje pomerne členitý pôdorys, rohový byt je presvetlený z troch strán a priehľady smerujúcie do vnútorného ulice a námestia. Výsledkom rekonštrukcie je priestor so silnou identitou. Dispozícia je postavená na preplávajúcej dennej časti s nepravidelným tvarom. Do pôvodnej dispozičnej schémy sme výrazne nezasahovali, doplnili sme prehľadný priestorový koncept s dôrazom na funkčnú a praktickú stránku návrhu, z ktorej vychádza nová architektonická a výtvarná podoba interiéru. Vyčistený priestor dotvárajú stolárske prvky, zhotovené na mieru novej prevádzky. V centre dispozície sa nachádza kuchynský ostrov, ktorý oddeľuje stolovanie a samotnú kuchyňu. Ostrov umožňuje ľuďom voľne sa pohybovať po miestnosti a v miestnosti. Stáva sa centrom komunikácie, spoločného varenia a zábavy. Dominanntný nábytkový prvok  si zachováva viditeľnú štruktúru kameňa a zároveň zvýrazňuje osovú symetriu priestoru.

Materialové riešenie:

Koncept bol jednoduchý -  nechať vyniknúť prirodzenú kresbu materiálov, s farebnými akcentami na monochromatickom základe. V interiéri je dominantným prvkom dubová olejovaná podlaha. Omietnuté pastelové steny a textúra parkiet tvoria podklad, do ktorého vstupujú tri farebné elementy. pohľadové časti kuchyne vo vysokom lesku v RAL farbe, kameň s krásnou textúrou - Lapitec Arabescato Perla Lux a samotné čierne spotrebiče značky Miele. Neutrálnu monochromatickosť podkladových vrstiev dopĺňame hrou so svetlom.

materialový koncept

Špecifikácie a vybavenie:

Špecifikom kuchyne je široká paleta vybavenia a spotrebičov v relatívne kompaktnom pôdoryse. Od klasických zabudovanych spotrebičov ako chladnička s mrazničkou až po indukčnú varnú dosku a vstavaný kávovar. Okrem "tradičných" štandardov disponuje kuchyňa aj plne integrovaným elektrickým krájačom chleba, vakuovacou, či ohrevnou zásuvkou, alebo napríklad kuchynskou batériou ovládanou na dotyk. Dôležitým detailom je precízne osadenie a zapustenie spotrebičov do korpusov a kamennej pracovnej dosky. Zafrézované spádovanie odkvapkávacej plochy, alebo spodné osadenie kuchynského drezu sú detailom, ktoré potešia každého minimalistu. Led podsvietenie ovládané bezdotykovo zabezpečuje dostatok osvetlenia pracovnej plochy a zároveň priestoru dodáva unikátnu atmosféru.

Úložný priestor:

Dôraz bol kladený na dostatok úložných priestorov. Dostatok skrytých úložných priestorov znamená, že byt pôsobí trvalo uprataný. Namiesto univerzálne pôsobiacich úložných priestorov sme ich tu navrhli a vyrobili tak presne podľa želania klienta.
  • Typ projektu:   Návrh a realizácia interiéru
  • Lokalita:            Viedeň, Rakúsko
  • Rok:                    2020-2021
  • Plocha:              90 m²
  • Autor:                 Ing.arch. Peter Fritsch

Máte záujem o projekt? Kontaktujte nás: [email protected]

Viac zaujímavosti z oblasti dizajnu a architektúry nájdete na: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Viedenský altbau

Zdieľať