Luxusná betónová vila

Prímestská oáza

Mestská atmosféra uprostred prírody. Táto vila sa nachádza v Nemecku - na pozemku s rozlohou 3000 metrov štvorcových. Autorom sú architekti zo štúdia: Querkopf Architekten. Rezidencia s neuveritelnou úžitkovou plochou 484 metrov štvorcových. Luxusná betónová vila vytvára kontrast k jej okoliu - obkolesená prírodou. Dvojposchodová vila leží ako sochárske umelecké dielo na podstavci z prírodného kameňa.  Samotný tvar stavby formuje písmeno tvaru L, touto formou vymedzuje pozemok a zároveň ponúka chránený interiér s terasu. "Toto je naša vízia sochárskej, puristickej a modernej vily, ktorá abstraktne opisuje klasické pravidlá: pre neporovnateľný pocit života uprostred prírody."

Luxusná betónová vila

​Kľúčovým faktorom pri procese bolo vytvorenie sochárskej estetiky, ktorá by bola zdržanlivo moderná a poskytovala panoramatický výhľad a maximálny kontakt s okolím v prízemí. Touto formou bolo dosiahnuté plynulé prepojenie exteriéru s vnútornou časťou obydlia. Spoločenská časť domu je priamo prepojená s exteriérom nielen vizuálne, ale aj fyzicky – odsunutím pohyblivej fasády možno dosiahnuť prepojenie priestoru obývacej izby a jedálne s vonkajšou terasou, ktorá ďalej prechá za do záhrady. Výsledkom je budova skladajúca sa z dvoch kvádrov uložených na priečne. Paleta stavebných materiálov bola zredukovaná na betón, kameň, oceľ a sklo, keďže okolité stromy dodávajú budove potrebnú farebnosť. „Neustále sa meniace ročné obdobia, počasie a doba dňa poskytujú nespočetné množstvo vonkajších aj vnútorných svetelných variácii," hovorí architekt.

Pohľadový betón

Pohľadový betón sa v posledných rokoch teší čoraz väčšej obľube nielen u architektov, ale aj u bežných ľudí. Pod týmto názvom sa ukrýva betón, ktorý je poznačený debnením, čím vytvára určitú štruktúru a viac nie je upravovaný. Často sa o ňom hovorí ako o “surovom” alebo “holom” betóne. Vďaka špeciálnym úpravám však pohľadový betón spĺňa tie najvyššie technologické kritériá. Krásu drsného betónu treba hľadať v jeho podstate, podobne ako oceňujeme neomietanú tehlu alebo drevo. Všetko sú to základné stavebné materiály, bez ktorých si už dnes nevieme predstaviť stavbu, tak prečo ich neukázať v holej podstate? Modernú architektúru v súčasnosti výrazne ovplyvňuje minimalizmus, ktorý preferuje jednoduchosť. A práve to je dôvod, prečo sa pohľadový betón stáva čoraz viac obľúbeným materiálom používaným ako v interiéri, tak aj exteriéri.

Autor: querkopf-architekten.de, Foto: Frank Löschke

Viac zaujímavosti z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Luxusná betónová vila
Luxusná betónová vila

Zdieľať