Unikátny rodinný dom ARCHA

Koncept mobilného bývania

Autorom sú architekti zo štúdia KWK Promes Robert Konieczny. Keďže koncept navrhovali architekti, samotné architektonické riešenie pôsobí moderným dojmom. Stavba je všestranným príbytkom, aj čo sa týka spotreby energie. Podľa počtu medzinárodných ocenení je ateliér Roberta Konieczneho jeden z najúspešnejších v strednej Európe. Najvýznamnejším momentom je v podaní ateliéru KWK Promes hľadanie dobre uchopiteľného unikátneho konceptu. Priestorové riešene, forma aj funkcia navrhovaného objektu, materiály a tiež kvalita vychádzajú zo silnej základnej idey. Niekedy sa jedná o jednoduchý kubický tvar, inokedy o organickú formu. Takáto architektúra nepodlieha aktuálnej móde a trendom. "Prestaňme architektúru estetizovať. Prestane byť formálny a bude jednoducho logická a pochopiteľná", proklamuje svoj prístup autor. Jeden z ikonických domov Roberta Konieczneho je práve predstavený rodinný dom archa.  Jeho stavby sa vyznačujú originálnym konceptom a snaží sa posúvať hranice štandardných prevádzkových vzťahov na dalšiu úroveň.

Unikátny koncept

Úplne nový koncept bývania - výstavby. Vysoko nad mestom, ktoré vám bude ležať pri nohách. Na svahoch, odkiaľ vám príjemný letný vánok prinesie vôňu lesa a lúčnych kvetov. V blízkosti prírody v uzavretom a bezpečnom rezidenčnom areáli, kde bude vaše súkromie dokonale chránené.

Archa plávajúca nad terénom

Architekt si vybral pozemok v rekreačnom stredisku Brenna v Sliezskzch Beskydoch, ktorý sa nachádza vo svahu pod lesom je sprístupnený úzkou panelovou cestou. Z tohto miesta sa otvára nerušený výhľad do celej doliny. Rodinný dom archa - vytvára pevný rám, ideálne stanovisko pre pozorovateľa. Jednopodlažná obytná plocha je otvorená voči horskej krajine. Umiestnenie domu na strmom svahu v sebe nieslo vysoké riziko zosuvu pôdy a nahromadeniu vody, ku ktorému dochádza kvôli výrubom čoraz častejšie. Aby sa zamedzilo pohybu podložia, umožňuje dom voľné stekanie nahromadenej vody popod obytný priestor. Dom vďaka svojmu tvaru začal pripomínať archu plávajúcu nad terénom. Architekti v snahe nenarušiť tento dojem minimálne zasahovali do okolitej prírodnej scenérie.

Zdroj: www.archinfo.sk Foto: Jabub Certowicz

Viac zaujímavosti z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať