Ak trofej, tak jedine – Papertrophy

Origami

Staré japonské umenie skladania z papiera,  používa iba niekoľko málo pomerne jednoduchých spôsobov a techník prehýbania papiera, ale ich vzájomným kombinovaním sa dajú vytvoriť veľmi zložité a naozaj fascinujúce tvary. V dnešných dňoch sa princípy origami využívajú v mnohých odborných oblastiach, napríklad v architektúre, produktovom dizajne... pri navrhovaní rozmanitých účelových produktov. Origami využívajú aj zdravotnícki pracovníci ako účinné rehabilitačné cvičenie pre starších a telesne postihnutých.

Existuje legenda o starom čínskom mníchovi, ktorý po celý svoj život v kláštore prepisoval texty. Popísal tisíce hárkov papiera no namiesto uznania prišla správa, že cisár prikázal zničiť všetky texty. Bezradný mních nevedel, čo má robiť, ale poslušne začal plniť cisárovu vôľu tak, že ostrým nožom rozrezával časti hárkov svojho rukopisu na rovnaké malé obdĺžniky. Jedného večera zložil z niekoľkých obdĺžnikov telesá v tvare trojuholníka, ktoré sa dali do seba zasúvať. Z piatich kusov sa mu podarilo zložiť hviezdu. Pokračoval však ďalej a prišiel na to, ako mu poslúži obrovské množstvo papiera. Začal z neho vyrábať hračky pre malé deti a zadarmo im ich rozdával…

Modulárne origami

Vzniká zložením určitého počtu modulov do kompletného jednotného modelu. Za normálnych okolností sú jednotlivé moduly jednoduché, no finálny výsledok pôsobí dojmom precíznosti a zložitosti. A taký vlastne aj je. Skutoční majstri dokážu pospájať tisíce a tisíce kusov malých modulov do trojrozmerných fantastických objektov, nazvaných tiež 3D origami. Nemecká firma prišla na trh s jedinečnou myšlienkou 3D sôch zvierat a figúr nazvané Papertrophy Design . Ich ponuka - Papertrophy je naozaj veľmi rozsiahla. Proces skladania 2D prvkov do jednotného 3D modulu je jedinečnou formou meditácie a výsledok naozaj stojí za to. Kiež by tieto papierové trofeje nahradili živé na stenách polovníkov. Na záver spomeniem, že modulárne origami má aj na našom Slovensku celkom slušnú fanúšikovskú základňu čomu sa veľmi tešíme.

Papertrophy

Viac zaujímavosti z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať