Svetlo v interiéri

 

Dôležitosť svetla

Naším najpoužívanejším zmyslom zo všetkých je zrak - podľa výskumov až 90% podnetov spracuvávame vizuálne. Dôležitosti svetla, pretože bez neho nie sme schopní vizuálneho vnímania a práve vďaka nemu vizualizujeme svet v plnej farebnej kráse. Svetlo je esenciálnou súčasťou aj čo sa týka domény architektúry a dizajnu, veľakrát môže ovplyvniť celkovú úspešnosť a hlavne atmosféru priestoru. V interiéri je schopné robiť zázraky - rafinovane dokáže zväčšiť alebo zmenšiť priestor, vytvárať atmosféru, náladu podľa želania, podnietiť alebo naopak, utlmiť vykonávanú aktivitu. Okrem iného reflektuje farebnosť, rôznorodé štruktúry, textúry, materiály objektov a okolitého prostredia. Dôraz sa však nekladie na kvantitu, skôr na kvalitu. Svetlo má veľa vnímateľných vlastností, ktoré na seba vzájomne pôsobia, napríklad intenzita, jas, ostrosť, farba, teplota, smerovanie a tiež vzťah prirodzeného a umelého svetla.

Svetlo v interiéri

Svetlo v interiéri - v staviteľstve nie je náhoda, že základným pojmom je práve orientácia stavby, pretože reálne vyznieva aj v interiéri. V súčasnej dobe je tendenciou získavať veľa denného svetla do vnútorných priestorov, čo je všeobecne veľmi pozitívny trend. To však nič nemení na fakte, že umelé svetlo by malo byť premyslené a prepracované od začiatku architektonického návrhu, pretože jeho funkcia závisí od účelu a štýlu priestoru. Aj keď je kvalita svetla na prvom mieste, množstvo zdrojov a ich variabilita by sa tiež nemali podceňovať. Základom je centrálne osvetlenie, pričom na dotvorenie atmosféry sa používa doplnkové. Primárne ich delíme podľa umiestnenia a spôsobu usadenia - môžu byť závesné, samostatne stojace svietidlá alebo stolové, ďalej, zapustené do stropu, ale aj do podlahy, resp. v súčasnosti populárne integrované svetlá do nábytku. Napríklad v kuchyni  môže byť doplnkové svetlo závesené nad jedálenským stolom, do obývačky sa hodí stojaca lampa ku kreslu.

Dizajn

Čo sa týka dizajnu, existuje veľa možností - bohatá ponuka farieb, tvarov, materiálov môže byť využitá podľa vkusu. Či už volíme minimalistické svietidlá alebo výraznejšie podľa módneho štýlu - provensálskeho, vidieckeho, priemyselného atď. záleží skutočne od osobnosti priestoru, ktorú vytvárame výberom. Tiež je dôležité mať na pamäti hľadisko ekonomickosti. Momentálnym trhákom je LED technológia, pretože dokáže usporiť až 80% elektrickej energie. Je síce kapitálna investícia náročnejšia ako u ostatných žiaroviek, no LEDky vydržia svietiť aj 50 000 hodín!

Zdroj: www.proceram.sk

Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať