Projekt od architekta alebo katalógový dom?

Projekt od architekta ?

Ak ste sa rozhodli postaviť si dom určite sa budete zamýšľať nad nasledujúcimi možnostami. Zakúpiť katalógový projekt alebo si dať dom navrhnúť projekt od architekta ? Mylnou predstavou väčšiny ľudí je, že variant katalógového projektu bude lacnejší než využiť služby architekta. Ozaj ste však o tom presvedčení? Pri voľbe katalógového projektu môžu nastať základné problémy. Projekt nevyhovujúci na Váš pozemok a fakt, že Vám projekt nevyhovuje kompletne podľa Vašich predstáv. V prvom prípade zaplatíte za projekt, ktorý nebudete môcť použiť. V druhom, pri zmenách katalógového projektu sa môže cena výrazne navýšiť rádovo aj o tisíc eur.

Výhody katalógového projektu:

 1. veľký množstvo dostupných projektov môže byť inšpiráciou pre Vás (úprimne- 95% projektov nespĺna žiadne esteticke, kompozičné, architektonické kritéria)
 2. ušetríte čas v prípade, že v projekte netreba nič meniť a vyhovuje ako na Váš pozemok, tak aj Vám na 100% (naozaj je možné natrafiť na túto možnosť?)
 3. peniaze za projekt – tie môžu, ale aj nemusia byť výhodou (spomenuli sme už vyššie, prečo, častokrát nieje v cene projektu kompletná dokumentácia na vydanie stavebného povolenia!)

Nevýhody katalógového projektu

 1. Váš rodinný dom nie je jedinečný, môže byť takýchto domov postavených XY jednoducho katalógový
 2. pri výbere katalógového projektu treba vždy prihliadať na typ a orientáciu pozemku (orientácia je taktiež dôležitým kritériom pri výbere projektu na Váš pozemok)
 3. Napojenie na inžinierske siete. Každý projekt či ide o katalógový alebo navrhnutý na mieru, musí prejsť rukami architekta, aby ho pripravil presne na Váš pozemok – čiže aj tak Vás projekt bude stáť viac ako len kúpa hotového katalógového projektu (spomenuli sme už vyššie)
 4. Prevažne nevkusná architektúra (samozrejme 100 ľudí 100 chutí- avšak z hľadiska proporcií, estetiky, materiálového riešenia... vačšina nespĺna základné kritéria)

Výhod, ktoré ponúka šikovný architekt je hneď niekoľko:

 1. Projekt od architekta je na báze individuálneho domu navrhnutého priamo na mieru podľa pozemku a Vašich predstáv
 2. všetky vízie, ktoré máte, môžete konzultovať a architekt Vám ich zapracuje aj s odporúčaním do projektu
 3. nemusíte robiť žiadne kompromisy – projekt domu bude presne podľa Vašich predstáv (samozrejme je to proces komunikácie a množstva konzultácií)
 4. peniaze, ktoré investujete do projektu od architekta, neskôr ušetríte, keď nebudete musieť k domu v budúcnosti pristavovať ďalšie miestnosti alebo meniť jeho dispozíciu – architekt vždy počíta s Vašimi predstavami a potrebami aj do budúcnosti
 5. špičkový architekt Vám naprojektuje dom na pozemok tak, aby ste čo najviac využili slnečné lúče, teda aj teplo z tejto prírodnej energie a aby ste využili potenciál pozemku na 100%
 6. rád sa s Vami podelí o svoje skúsenosti, roky praxe a riešenia, ktoré by Vás zrejme ani nenapadli (odborné poradenstvo nepodcenujte!)
 7. často cena katalógového domu po úprave býva rovnaká, prípadne aj vyššia ako by ste rovno využili projekt od architekta a riešenie bez kompromisov

Je len na Vás ako sa rozhodnete.

Máte otázky ? Prípadne záujem o projekt? Kontaktujte nás: [email protected]

Zdroj: www.modularnedomy.sk

Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať