Schody TechnoArt

Tentokrát obraciame pozornosť na skúmanie detailov komunikačného priestoru schodísk a schodových tvaroviek. Naším príkladom sa stáva český producent keramických obkladov a dlažieb TechnoArt, ktorý sa špecializuje na ich výrobu a technologické procesy výroby. Schody vidíme a používame každý deň, možno ich pravidelne navrhujeme do interiérov, ale v skutočnosti si málo z nás uvedomuje jednotlivé podrobnosti, ktorými disponujú. V ponuke je naozaj bohatý výber a veľa variánt, o ktorých pravdepodobne ani netušíme, kým sa nestretneme so samotnou realizáciou. Je mnoho parametrov, z ktorých je potrebné si vybrať, a to nielen z technického a praktického hľadiska, ale, samozrejme, aj estetického.

Medzi tie najzákladnejšie delenie patrí situovanie schodiska - vonkajšie, vnútorné, jeho tvar -jednoramenné, dvojramenné a viacramenné, prípadne konštrukčný materiál - železobetónové, oceľové, drevené, kamenné alebo kombinované.  Čo sa týka schodiskového stupňa, ten sa skladá z prvku nástupnej plochy -nástupnice a zvislej plochy, čiže podstupnice.

Schody TechnoArt

V zmysle štandardizovaných keramických schodových prvkov podľa spomínaného výrobcu TechnoArt si môžeme vybrať z ďalších detailov, ktoré sa dokážu výrazne odlíšiť alebo prispôsobiť v danom priestore podľa potreby. Schody TechnoArt - nos nástupnice môže mať hranaté alebo oblúkové zakončenie a to tiež v želanom rádiuse, môže zahŕňať protišmykové drážky alebo protišmykové pieskovanie. Z hľadiska povrchovej úpravy môže byť keramický obklad leštený, matný, glazovaný alebo štrukturovaný. Ďalej je veľmi praktická farebná kombinovateľnosť keramiky vo verejných priestoroch, ktorú je možné dobre využiť v horizontálnej rovine,  a to odlíšiť prednú časť prvého a posledného schodu.

V prípade výbere neštandardného schodiska je veľmi dôležité sa spoliehať na skúsených výrobcov alebo odborníkov. Existujú totiž stroje so špeciálnymi nástrojmi, ktoré dokážu vyrobiť atypické schody na mieru. Technické detaily, zameranie a aj finálna pokládka sú kritériá, ktoré nie sú jednoduchými záležitosťami, ak chceme mať dokonalé schody podľa našich predstáv. Dajte si poradiť.

Zdroj: proceram.sk , Foto: unsplash.com

Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať