Premier Clinic Praha

Pod reflektor sa tentokrát dostáva jedna z najmodernejších a najvyspelejších kliník plastickej chirurgie na území Českej Republiky. Napriek maximálne pozitívnym referenciám na služby a špičkové medicínske vybavenie, ktoré toto zariadenie ponúka, nás predovšetkým zaujíma architektonický a dizajnérsky prejav v interiéri. Reč je o pražskej Premier Clinic, ktorej priestor recepcie bol navrhnutý známym českým architektom Jaromírom Pizingerom. Primárny dojem je veľmi dôležitý v takomto zariadení, je predsa zdrojom otázok bezpečia a potenciálnych obáv - vplýva skutočne pozitívne. Koncept luxusnej vybavenosti je jednoznačný hneď na prvý pohľad. Biela resp. maslová farba v kombinácii s teplým odtieňom dreveného dekoru navnadzuje príjemný pocit neklinického prostredia. Uvítací priestor s recepčným pultom a čakárňou skôr pripomínajú hotelové pohodlie.

Premier Clinic Praha

Hlavnou centrálnou zložkou interiéru je strop v hale. Ten sa prirodzene stáva súčasťou steny - fascinujúcim spôsobom vytvára efekt organického dojmu priestoru. Rytmicky sa opakujúce prvky plôch vytvárajú optický klam - akoby sa neustále tvarovali v pohybe. Napriek jednoznačnej dominancii horizontality nad hlavami návštevníkov je nemenej dôležité spomenúť nezvyčajný nábytok a zariadenie. Sedenie s efektom vysekávaného balvanu šikovne balansuje hravosť stropu. Tento “ťažký” gauč je doplnený asymetrickým konferenčným stolíkom a ďalšími zlato-medenými stolíkmi so zrkadlovým zdaním. Ďalšia štruktúra sa namiesto holej steny objavuje v podobe bielych závesov, čo pridáva na "domácom" feelingu. Prevedeniu osvetlenia bola venovaná rovnako detailná pozornosť - tiež tvorí esenciálnu súčasť dojmu: LED pásy sú rafinovane ukryté v strope a spolu s podsvieteným zariadením vytvarajú elegantné akcenty. Na vizuálne levitujúce steny nadväzuje “infinity” podlaha, teda veľkoplošná dlažba, ktoré spolu funugujú prepychovo.
Premier Clinic sa zároveň môže pochváliť certifikáciou LEED Platinum, ktorá predstavuje najvyššie možné osvedčenie  úspory energie a environmentálneho dizajnu verejných budov. Tiež získali ocenenie Zelená firmačo prakticky znamená, že spoločnosť zabraňuje tomu, aby sa elektro odpad dostal na skládky komunálneho odpadu. Jednoznačná inšpirácia a motivácia pre ostatné (nielen) medicínske zariadenia, ktoré ekologické a estetické zmýšľanie zatial neprebrali.

Zdroj: proceram.sk  Foto: www.morix.cz

Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať