Millennium Crystal Praha

Millennium Crystal Praha

 

Praha je čarovnou metropolou, ktorá láka cestovateľov z rôznych kútov sveta kvôli svojej neopakovateľnej historickej architektúre a výnimočnej atmosfére. Má však čo ponúknuť aj nadšencom, ktorí sú ochotní nachádzať stavebné diela aj mimo centra Starého mesta. Milovníkom architektúry odporúčame zatúlať sa aj napríklad do štvrte Vinohrady, na Zásmuckú ulicu, kde od roku 2015 stojí Millennium Crystal Praha.

Millennium Crystal Praha

Reč je o ambicióznom projekte Millenium Crystal Prague zo štúdia Ra15. Neprehliadnuteľná budova na parcele vo výmere 1944 m2 svoj zvučný názov dostala po svojom atraktívnom tvare. Jeho hmotná kompozícia totiž pripomína komplex malého a veľkého kryštálu a fasádou šachovnicového rastra vytvára dojem dynamiky a ľahkosti aj napriek svojmu objemu a výške 60m. Stavbu tvorí 14 nadzemných a 4 podzemných podlaží. Tie nadzemné dávajú domov vo veľkej väčšine flexibilným kancelárskym priestorom, ktoré dispozične podľa potreby dovoľujú pôdorys open space rovnako ako samostatné uzavreté kancelárie. Samozrejme, doplnkové služby v budove tiež nesmú chýbať - nájde sa tu pár maloobchodov, kaviareň a brasserie. V podzemných podlažiach sa nachádza 121 parkovacích miest a technická vybavenosť.  Nepravidelnú formu hmoty elegantne a veľmi logicky zdokonaľuje hlavný vchod, ktorý sleduje konceptuálnu líniu a je riešený asymetrickým vykrojením nárožia.

Na otázku vloženia stavby do urbanistického kontextu odpovedá Ing. Libor Hrdoušek, inžinier návrhu: Jedná sa o veľmi zaujímavé miesto - tu začína jeden z najdôležitejších mestských bulvárov Vinohradská trieda, ktorá sa tu rozširuje na novo-vznikajúci pľac. Pozícia budovy Crystalu z tohto pohľadu má spĺňať dve urbanistické úlohy: doplniť západný rad reprezentatívneho námestia a ukončiť prvý blok tejto triedy."

 

Snahou hlavných tvorcov Ing.arch. Radeka Lampu a Ing. Libora Hrdouška bola úspešná - budova sa správa ako pevná mestská dominanta tam, kde bola potrebná. Stala sa významným solitérom a zároveň komunikuje s objektmi Paláca Stimb a Hotelu Dorint. V konečnom dôsledku je tak nezameniteľný charakter Crystalu pozorovateľný z rôznych kútov Prahy.

Zdroj: www.proceram.sk Autor: www.ra15.cz , Foto: Vojtěch Zikmunda

Viac zaujímavosti z oblasti dizajnu a architektúry nájdete na: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať