Osvetlenie – Teplota a podanie farieb

 

Správne osvetlenie v rozličných priestoroch je veľakrát výzvou aj pre skúseného odborníka. Prispôsobiť svetelnosť podmienkam užívateľa, či už v domácnosti alebo v komerčnom priestore, je jedným zo základných pilierov úspešného návrhu. V dnešnej téme vám priblížime problematiku fyzikálnych vlastností bieleho LED svetla. V prvom rade je prakticky nevyhnutné rozumieť indexu podania farieb CRI (Color Rendering Index), ktorý popisuje reálnosť reprodukcie farieb pod určitým zdrojom svetla. Udáva sa v rozpätí od 0 do 100, pričom čím vyššia hodnota, tým presnejšie a vernejšie sa javia farby a odtiene. Tento fenomén je často využívaný napríklad pri potravinách, kde pod osvetľovacím telesom s vysokým CRI sa produkty prejavujú vizuálne príťažlivejšie a chutnejšie.

Osvetlenie - Teplota a podanie farieb

Ďalej je tiež dôležité osvetlenie a jeho farebná teplota, ktorá určuje spektrum bieleho svetla a udáva sa v Kelvinoch (K). Všeobecne platí to, že čím vyššia je táto hodnota, tým chladnejšie svetlo pôsobí a naopak, čím je táto hodnota nižšia, tým teplejší tón farby vyžaruje. Práve preto existujú aj rôzne odtiene bieleho svetla - teplé, neutrálne a studené. Do orientačného stredu tejto škály sa dá zaradiť farebná teplota slnečného svetla s hodnotou 5500 K. Z toho vyplýva, že imitovať takýto prísun svetla je najvhodnejšie v priestoroch, ktoré zahŕňajú kategóriu komerčných a priemyselných interiérov. V tomto prípade sa požiadavka teploty pohybuje v rozsahu 5000 až 6000 K. Využiteľnosť nižších hodnôt v palete od 3500 do 4500 K vyhovuje v miestnostiach, kde je potrebné podporiť bdelosť a aktivitu užívateľa. To znamená, že takéto svetlo je najlepšie naplánovať do pracovne resp. kancelárskych priestorov, ale výborne pôsobia aj v kúpeľni. Naopak, teplota svetla nízkych hodnôt medzi 2700 a 3000 K by správne mala byť prítomná v zónach odpočinku a relaxu. Táto svetelná škála totiž upokojuje a navnadzuje príjemnú atmosféru, ktorú najčastejšie nachádzame v priestoroch obývacej izby a v spálni.

Parametre svetla a ich kombinácia ponúkajú snáď nekonečné možnosti. Vybrať si správne je však veľmi dôležité pre optimálne pohodlie a zdravie užívateľa, praktické a nezávadné využitie svetla a v neposlednom rade jeho správne umiestnenie v priestore.

Zdroj: profisvietidla.sk  Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

osvetlenie
osvetlenie
osvetlenie

Zdieľať