Obraz z 3,2 milióna bodiek

Pointilizmus

Vznikol v 80. a 90. rokoch 19. storočia vo Francúzsku. Tento umelecký smer vychádzal z impresionizmu, niekedy je nazývaný neoimpresionizmom. Názov vznikol od francúzskeho slova point - bodka. V tej dobe sa nový inovatívny štýl dočkal kritiky, ale neskôr sa stal maliarskou rutinou. Pointilisti sa nesnažili prekvapiť niekoho neobvyklou a dosť zložitou technikou maľby. Vo svojich dielach sa snažili sprostredkovať pohyb vzduchu, energiu prírody.

Technika

Umelci sa snažili zachytiť atmosféru pomocou malých, vzdialených bodov základných farieb a vytvoriť dojem prechodov rôznych farieb. Spočíva v tom, že sa čistá, nemiešaná farba pokladá  vo farebných škvrnách vedľa seba, ktoré splývajú v oku do jemných zmiešaných tónov a odtieňov. Nanáša sa na plátno v podobe malých bodiek, malých štvorčekov alebo bodov. Zblízka pôsobia obrazy detailnou zložitosťou, ale z diaľky harmonicky a jemnou farebnosťou.

Miguel Endar

„Trpezlivosť je horká, ale jej ovocie je sladké“. povedal Aristoteles. Talentovaný umelec z amerického Miami použil bodkovaciu výtvarnú techniku na stvárnenie svojho otca. Obraz z bodiek - portrét namaľoval pomocou 3,2 milióna čiernych bodiek a výsledok je neuveriteľný. Vytlačená kópia tváre sa stala hlavnou inšpiráciou pre amerického umelca Miguela Endara. Prostredníctvom náročnej techniky kresby zobrazil, alebo presnejšie "vybodkoval", portrét svojho otca.

Obraz z 3,2 milióna bodiek

Na diele pracoval takmer rok a spolu ho tvorí neuveriteľných 3,2 milióna bodiek. "Som veľkým fanúšikom tohoto spôsobu maľovania, tak som sa ním rozhodol urobiť portrét svojho otca, aby som mu vzdal hold. Je to totiž človek s hravou povahou," povedal Miguel. Počet bodiek nemusí byť presný. Ide o priemer, ktorý je pravdepodobne veľmi blízko pravde. "Za jednu sekundu som urobil 4,25 bodiek, na obraze som potom pracoval 210 hodín. Tak som dospel k záveru, že počet čiernych bodov sa pohybuje okolo čísla 3 213 000," povedal Endara.

Zdroj: www.miguelendara.com, Foto: artbymiguelendara

Viac zaujímavosti z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať