Múzeum súčasného umenia – MUDAS

Múzeum súčasného umenia - MUDAS

Predstavíme vám unikátne Múzeum súčasného umenia s ateliérmi, kníhkupectvom a kaviarňou, z ktorej je krásny panoramatický výhľad na široké okolie. Architektom tejto stavby je Paulo David. Múzeum má rozlohu približne 12 000 m² a bolo postavené ako rozšírenie už existujúceho Kultúrneho domu Calheta, kde v súčasnosti stále funguje prevádzka Galérie. Poslaním tejto stavby je zvyšovať povedomie a záujem verejnosti najmä o súčasné umenie, podporovať vzdelávanie prostredníctvom umenia.

Lokalita

Múzeum sa nachádza na rozprávkovom ostrove večnej jari a jedinečných druhov vína - Madeira v Portugalsku. Jedná sa je súostrovie v Atlantickom oceáne, nazývané Arquipélago da Madeira, ktoré geograficky patrí k Africkému kontinentu, avšak štatútom zámorskej oblasti Portugalska. Leží v tzv. Makaronézii, kam patrí spolu s Azorami, Kanárskymi ostrovmi a Kapverdmi.

Architekt - Paulo David

Portugalský architekt, pochádzajúci z miestnej Madeiry študoval architektúru do roku 1989 na technickej univerzite v Lisabone. Po štúdiu sa vrátil do svojho milovaného rodného mesta.  Za svoje diela ako napríklad prezentovaná Casa das Mudas získal v roku 2005 ocenenie Mies van der Rohe - prestížna cena za európsku architektúru. V roku 2012 získal dalšie prestížne medzinárodné ocenenie za svoju životnú prácu - medailu Alvara Aalta.

Mies van der Rohe Award

Múzeum získalo prestížne ocenenie - Mies van der Rohe Award .Odbornosť tejto prestižnej ceny zaručujú architektonické inštitúty a komisia odborníkov z vyše tridsiatich krajín. Cena Miesa van der Rohe je cena Európskej únie za súčasnú architektúru. Cenu udeľujú od r. 1987 každé dva roky. Nadácia bola založená v roku 1983, je pomenovaná po nemeckom architektovi Ludwigovi Mies van der Rohe a sídli v jednej z jeho najslávnejších stavieb, v Nemeckom pavilóne. Pri príležitosti vám určite odpoučame navštíviť toto unikátne miesto nie len kvoli samotnej výstave, alebo originálnej architektúra, ale rovnako kvôli scenérii a prírode v ktorej sa nachádza.

Zdroj: cultura.madeira-edu.pt

Viac zaujímavosti z oblasti dizajnu a architektúry nájdete na: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať