Moderné terasy 21.storočia

Terasa

Je subjektívne, kto si čo predstavuje pod titulom “terasa”. Má to byť mestský priestor na streche vysoko nad rušnými ulicami, teraska obľúbenej kaviarničky na rohu po ceste do práce alebo obývačka v záhrade domčeka? My si vyberáme tú poslednú alternatívu - tá je intímnym domácim azylom, ktorý v tomto desaťročí nepochybne patrí do obrazu moderného rodinného domu. V dnešnej téme teda dávame do popredia atribúty takejto  terasy.

Funkcia a účel

V prvom rade je potrebné vedieť účely a limity obľúbeného vonkajšieho priestoru, aby jeho potenciál mohol byť využitý správne a čo najvhodnejšie. Moderné terasy a ich spevnená plocha môže byť samozrejme multifunkčná - slúži na začatie rána s voňavou kávou v župane, raňajky s rodinou, relax po práci v hojdacej sieti, posedenie s priateľmi na grilovačke, víkendové opaľovanie pri bazéniku a mnoho dalších... Z tohto dôvodu si najskôr určíme umiestnenie a polohu terasy voči domu, orientácii na svetové strany, smeru vetru (závetrie), s ohľadom na hluk z ulice a cesty, tiež zvedavých pohľadov susedov. Ďalej je dôležité vedieť, či má byť otvorená alebo krytá - so strechou, markízou alebo pergolou prerastenou popínavou vegetáciou.

Zeleň

Koncept projektu terasy zahŕňa tiež vzťahy v rámci záhradnej architektúry, napríklad zelene, drevín, byliniek, exotických citrusov, vodnej plochy, detského ihriska alebo iné prioritné vlastnosti. Moderné terasy a voľba záhradného nábytku rovnako ovplyvňuje v značnej miere komfort tohto priestoru aj z praktického hľadiska, vytvára priestor a opticky ohraničuje jeho veľkosť a taktiež využiteľnosť terasy.

Moderné terasy 21.storočia

K vizuálnemu pôžitku sa radí aj výber farebnosti, čo je primárne záležitosť vkusu, ale predsalen existuje pár tipov, ktoré nepodliehajú zmenám rýchlo meniacich sa trendov. Esom v rukáve je škála neutrálnych béžových alebo zemitých farieb. Tie sú univerzálne, vďaka ich subtílnosti sa jednoducho kombinujú so sýtejšími kontrastnými farbami detailov. Tak sa ľahko dá vytvoriť rozmanitá atmosféra podľa nálady obyvateľov domu alebo sezónnej módy. Nesmieme zabudnúť ani na praktické detaily, akými sú napríklad schodové stupne, sokle, hrany, parametre protišmykovosti, mrazuvzdornosti, nasiakavosti, tvrdosti, trvácnosti.

Tvar, dispozícia

K dispozícii je skutočne mnoho možností pri výbere materiálov, z technického, ale rovnako aj z dizajnového hľadiska. K jedinečnému estetickému výsledku rodinnej terasy určite prispejú atypicky opracované materiály. Takými sú aj veľkoformátové gresové dlažby. Imitácie dreva, kameňa, mramoru alebo žuly pôsobia naozaj luxusne. Je síce pravda, že patria medzi najnovšie vychytávky, ale zdá sa že nimi aj dlho zostanú, pretože vzbudzujú dojem nadčasovej elegancie. Inšpirácie sme pre vás pripravili v krátkych videách.

Zdroj: www.proceram.sk

Viac zaujímavosti z oblasti dizajnu a architektúry nájdete na: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať