Bývanie pod strechou

Šikmá alebo plochá srtrecha ?

Niektorí si zobytňujú podkrovia, alebo stavajú nové domy so šikmou strechou, iní zasa uprednostňujú podlažia s rovnou strechou. Každá z týchto možností má svoje čaro aj úskalia. Atypická dispozícia a skosený tvar stien vytvárajú atraktívny priestor, ktorý sa dá zariadit originálne. Ak má strecha aj dostatok presklených plôch, bývanie pod ňou môže spĺňať najvyžšie kritéria. Tá však nemusí mať vždy šťastný koniec.

Bývanie pod strechou a obytná plocha

Šikmé steny predsa len ukrajujú z obytnej plochy potrebné centimetre viac, ako sa na prvý pohľad zdá. S tým treba rátať a prispôsobiť priestoru nábytok a ostatné bytové zariadenie, ktoré väčšinou treba zhotoviť na mieru. Budete sa teda musieť zmieriť s tým, že na vysoké vstavané skrine môžete zabudnúť.

Atmosféra

Romantika, neopakovateľná atmosféra, ale tiež šikmé steny, problém s prehrievaním, to všetko prináša bývanie v podkroví. Časy, keď sa na povalu odnášali staré nepotrebné veci, pominuli. Bývanie pod strechou je čoraz atraktívnejšie a populárnejšie. Ale to je len začiatok „zábavy“. Krásny podkrovný apartmán s panoramatickými výhľadmi od architekta Prisca Pellerin.  Lokalita: Ivry-sur-Seine, Francúzsko. Rustikálny štýl spojený s funkčnosťou. Steny v chodbách a miestnostiach sú farebné a starožitne vyzerajúci nábytok zvýrazňuje celkový štýl interiéru, ktorý chcel konateľ navodiť. Nie je to však žiaden „podnikateľský barok“, ani prejav honosnosti bez citu k estetike. Interiér je v podstate v harmónii s vonkajším vzhľadom exteriérom stavby.

Originálny priestor

Atypická dispozícia a skosený tvar stien vytvárajú atraktívny priestor, ktorý sa dá zariadit celkom odlišne a originálne. Ak má strecha aj dostatok presklených plôch potom sa bývanie pod ňou môže zdať doslova ako rozprávka. Tá však nemusí mať vždy šťastný koniec. Dostať svetlo do podkrovia možno viacerými spôsobmi – strešnými oknami, vikiermi, zasklením štítových stien, svetlovodmi, strešnými lodžiami. Treba však voliť veľkosť presklenia s mierou, lebo nadmerná svetelnosť môže vyvolávať tepelnú nepohodu. To môže viesť k psychickej nepohode a sen sa môže rýchlo stať nočnou morou.

Zdroj: Prisca Pellerin.

Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry nájdete na: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať