Materiály pre kuchynské linky

Tému dňa sústreďujeme do kuchyne, špecificky na pracovnú plochu, ktorá je súčasťou kuchynskej linky. Možno sa nezdá, ale práve ona je najnamáhanejším povrchom v tomto priestore, takže je veľmi dôležité vybrať si správne. S dôrazom na kvalitu si treba vyhodnotiť všetky možné atribúty tak, aby finálna kombinácia stála za to. Výber na trhu je naozaj bohatý, je teda ťažké si vybrať najvhodnejšiu verziu. No pokiaľ sa chceme držať praktických kritérií, základnými vlastnosťami pracovnej dosky by mali byť  vysoká odolnosť, jednoduchá údržba a hygiena. Z estetického hľadiska existuje tiež početný sortiment - k dispozícii sú rôzne motívy, štruktúry, hrúbky, neštandardné tvary, zaoblenia atď. Pre lepší rozhľad si priblížime pár konkrétnych materiálov.

Materiály pre kuchynské linky

Tvrdený laminát s drevotrieskovým jadrom je najrozšírenejšia alternatíva pre kuchynské linky. Dizajnovo zvláda široký rozsah - od jednofarebných vyhotovení až po motívy imitujúce betón, drevo alebo kameň. Problémom však je, že vzniknuté škrabnutia, fľaky a pod. sa nedajú odstrániť. Umelý kameň zas má výhodu, že je odolný, nenasiakavý a tvárny kompozit. Tá posledná vlastnosť je výborne využiteľná pri návrhu integrovaného drezu. Spomenieme aj prírodný kameň, ktorého dekor je neopakovateľný a preto aj originálny. Dôležité je však zvážiť vlastnosti daného kameňa. Napríklad mramor je vyššia cenová kategória, ale čo sa týka životnosti, tá je minimálna, pretože je nasiakavý a tak nevhodný pre tento účel.

Masívne drevo

Ďalej v zozname nasleduje masívne drevo, ktoré si ľahko nájde miesto v kuchyni. Opticky otepľuje priestor, pri správnej úprave je aj z hygienického hľadiska v poriadku. No netreba zabudnúť na to, že drevo pracuje a tiež je potrebné ho ošetrovať, aby si mohol poradiť s vyššími teplotami a vlhkosťou. Príklad nehrdzavejúcej ocele predstavuje dokonalý doplnok do industriálnej alebo minimalistickej kuchyne. Už sa nepoužíva iba v gastronomických zariadeniach, hoci jej maximálna hygienickosť sa nedá zaprieť. Naším favoritom sa stal veľkoformátový keramický pracovný panel. Ten sa môže pochváliť vysokou tvrdosťou, pevnosťou, tepelnou odolnosťou a nulovou nasiakavosťou. Vzhľadovo pôsobí jednoliato a luxusne, povrchová úprava ponúka glazované, matné alebo štrukturované prevedenie. V každej kuchyni je ideálne riešenie individuálne. Aj keď je samotná pracovná doska iba súčasťou celku, pôsobia na ňu rôzne vplyvy, ktoré by samotná realizácia mala brať v úvahu. Je to predsa plocha, ktorá má maximálne podporovať typ a chod domácnosti.

Zdroj: proceram.sk  Foto: unsplash.com

Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať