Jadro bytu

Interiér Fasangartengasse Titulka

Cieľom návrhu bolo maximálne využitie úžitkovej plochy bytu a optimálne dispozíčné vzťahy 4 izbového bytu na ploche 85 m². Byt sa nachádza na treťom podlaží bytového domu z osemdesiatych rokov. Rekonštrukcia znamenala výraznú zmenu pôvodnej dispozície. Pôvodne uzatvorený byt sme otovrili čím sme dosiahli potrebnú vzdušnosť interiéru. Hlavné priečelia sú orientované na sever (nočná časť) a juh (denná časť).

Jadro bytu

Dispozičné riešenie - dôraz na praktickú a funkčnú stránku návrhu viedol k efektívnemu priestorovému využitiu bytu. Je rozdelený na tri logické funkčné zóny - centrálnu časť s charakterom obostavaného"JADRA", kde je chodba, kúpeľňa, toaleta a úložné priestory vo forme vloženého dreveného nábytku, ďalej na dennú časť s obývačkou, kuchyňou a nakoniec nočnú časť so spálňou a detskými izbami. Dosiahnúť túto čistú dispozíciu nebolo jednoduché. Zásahy umožnili otvorenie priestoru pôvodnej poddimenzovanej kuchyne, čo posilnilo prepojenie denných priestorov. Eliminovali sme plochy chodby, aby čo najviac plochy zostalo na bývanie. Kuchyňa, jedáleň a obývacia izba tvoria jeden otvorený priestor tohto priestranného štvorizbového bytu - Jadro bytu.

Materialové riešenie -  priestor bytu v horizontálnej rovine prepája spoločný materiál - dubové drevo - v podobe podlahy a nábytku. Do "vyčisteného" pôdorysu, ktorý zjednocujú neutrálne biele steny sú vložené nábytkové solitéry. Strohú materiálovú a farebnú paletu dopĺňa výrazná kuchynská linka a hravé zariadenie bytu. Byt je autorskou výpoveďou, riešením na mieru.

Bytové jadro - minimalizmus dosiahnutý obostavaním takzvaného "bytového jadra", ktorý v sebe ukrýva WC a kúpleňu. Z vonkajších častí je obostavaný nábytkom na mieru ktorý v každéj fáze reaguje na svoje okolie a dopĺňa jeho funkcie. Kompaktný objem obsahuje všetky potrebné funkcie a prvky (plne vybavená kuchyňa, chladnička, úložné priestory, integrované dvere a dalšie prekvapenia pre majiteľov).

  • Typ projektu:   Návrh a realizácia interiéru
  • Lokalita:            Viedeň, Rakúsko
  • Rok:                    2018-2019
  • Plocha:              85 m²
  • Autor:                 Ing.arch. Peter Fritsch
  • Realizácia:       Richard Michalec
  • Foto:                   Jarolim.sk 

Viac zaujímavosti z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Interiér Fasangartengasse
JADRO bytu

Zdieľať