Architekt radí – ako zrekonštruovať byt

Plánovaná rekonštrukcia

Skôr než si kúpite byt alebo dom v pôvodnom stave s predstavou, že si ho len trochu opticky prerobíte a rázom sa z nehnutelnosti bude bývanie vašich snov, prečítajte si zopár rád. Rekonštrukcia bytu alebo domu prináša so sebou veľa radosti ale rovnako veľa stresu a finančného zaťazenia. Architekt radí - do čoho investovať a na čom práve naopak ušetriť? Otvorená dispozícia a spojiť kuchyňu s obývačkou – prináša to reálnu kvalitu do interiéru, alebo sa jedná len módny trend? Poradíme vám, nad čím uvažovať, keď chcete rekonštruovať byt alebo dom.

Pred samotnou kúpou

Pri rekonštrukcii ľudia často zabúdajú na oslovenie kvalitného architekta alebo architektky. Prichádzajú tak o možnosť kvalitného riešenia a optimalizácie návrhu, harmonogramu rekonštrukcie v vonkoncom aj ceny realizácie. Každej kúpe a následnej rekonštrukcii by mala predchádzať podrobná analýza technického stavu, obhliadka architektom a statikom, prípadne ďalšími profesionálmi. Pri rekonštrukcii treba vždy rátať s najhorším. Radšej byť pripravený ako prekvapený. Že si nestačí len niečo vygoogliť na internete a mudrovať.  Kedysi platilo, že každý Slovák držal v ruke tehlu a betónoval, dnes platí, že všetci sú „odborníci“ na plastové okná, laminátové podlahy, akrylátové vane, silikón a veľa ďalších ropných derivátov. Nebuďte jedným z nich ak vám na výsledku naozaj záleži nechajte si poradiť a nájdite správnych ľudí ktorý vas a váš projekt obohatia svojim know how.

Ujasnite si priority

Samotná rekonštrukcia je nákladná záležitosť. Z tohto dôvodu je dôležité ujasniť si priority. Napríklad, či je pre vás naozaj vhodný konkrétny nájdený dom/byt, jeho atmosféra, prostredie, alebo hľadáte skôr pohodlné bývanie bez nutných úprav. Ujasnite si priority - jedine vtedy môže výsledok rekonštrukcie prevážiť nad nákladmi a kompromismi, ktoré každá rekonštrukcia s určitosťou prináša.

Otvorená dispozícia

Kuchyňa otvorená do obývačky možno vyzerá dobre, ale je to naozaj to, čo vyhovuje vášmu spôsobu života? Na otázku, či je lepšia otvorená kuchyňa s obývačkou, neexistuje jednoznačná odpoveď. Je to vždy individuálna voľba. Premýšľajte, ako chcete žiť. Architekt radí, že spájanie obývačky s kuchyňou nie je len dočasná módna záležitosť, má to oveľa hlbšie ako len priestorové opodstatnenie. Prepojenie, ešte neznamená, že tento priestor nemôže byť dispozične členitejší s čiastočným vymedzením jeho jednotlivých funkčných zón. Čas strávený s vlastnou rodinou sa stáva vzácnym. Vytvorenie kvalitného spoločného priestoru v byte či dome je dnes veľkou témou bývania. Výsledkom je miesto, kde sa všetci radi stretávajú, rozprávajú, varia, jedia, relaxujú, deti si pripravujú úlohy do školy. Uvedomte si limity vášho bytu či domu, Ak môžete, zbavte sa chodieb a mŕtvych priestorov, ktoré vás okrádajú o vzduch, a buďte veľkorysí.

Materiály a investície

Venujte čas pochopeniu toho, čo pôvodný objekt robí jedinečným a zachovajte to. Repasujte okná, dvere, podlahu a všetko, čo je možné zachovať. Práve tieto veci vytvárajú originálny charakter a autentickú atmosféru priestoru. Architekt radí - "Každá doba má právo zanechať po sebe odkaz. Váš zásah alebo zmena by mala byť rovnako autentická ako pôvodná architektúra." Investujte do dobrého dispozičného riešenia, kvalitných materiálov, remeselného spracovania a detailov. Kvalitné bývanie je vždy spojené s postupným vrstvením a obmenami.  Majte rezervu alebo plán v rozpočte. Rozpočet sa ťažko odhaduje. Počas samotnej realizácie môžete naraziť na nepríjemné prekvapenia technického charakteru, ale i naopak. Objaví sa niečo zaujímavé, hodné navýšenia rozpočtu, ktorú ste boli ochotní do rekonštrukcie vložiť.

V prípade otázok vám radi pomôžeme, poradíme: [email protected]

Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Architekt radí ako na rekonštrukciu bytu

Zdieľať