Interiérová dlažba

Interiérová dlažba tvorí bezpodmienčný základ vnútorných priestorov. Či ju volíme ako pochôdzny povrch do celej domácnosti, alebo iba do “vlhkých” miestností, je vec názoru. Každopádne existuje niekoľko kritérií, ktoré sú pre správny výber esenciálne nielen z funkčného, ale aj z optického hladiska. Povrchy a zvolené materiály dokážu daný priestor zvýrazniť alebo potlačiť. V nasledujúcich piatich bodoch si načrtneme, ktoré podmienky stoja skutočne za zváženie.

1.Materiál a jeho vlastnosti

  • Na trhu sú dostupné rôzne druhy materiálov, no najpopulárnejšie sú keramika, drevo či laminát. Čo sa týka funkčnosti - najuniverzálnejšia, najkvalitnejšia a s nadlhšou životnosťou sa vyznačuje keramická interiérová dlažba. Výhody - nie je náročná na udržiavanie, je kompaktná a z estetického hľadiska nadčasová.
2. Údržba
  • Tento bod z dlhodobého hľadiska ocení najmä ženské pohlavie. Spomínaná keramická dlažba je vďaka svojmu povrchu odolná voči škrvnám a nečistotám. Nízka pórovitosť zaručí húževnatosť voči kozmetickým prípravkom a čistiacim prostriedkom. Je vhodná aj do vysoko vyťažených priestorov, akými sú napríklad predsieň, kuchyňa či kúpeľňa.
3.Pohodlie
  • Je dôležité pri výbere zohladnovať aj tepelno-izolačné a zvuko-izolačné vlastnosti daného povrchu. Podmienky na prízemí vs. na poschodí si môžu žiadať rôzny prístup pri voľbe. Napríklad keramika výborne zvláda podmienky pre zavedenie podlahového kúrenia a tiež spĺňa funkciu tlmenia.
4.Dizajn
  • Pri tomto kritériu konečne môžeme pustiť uzdu aj predstavivosti, kedy je čas vyjadriť vkus a osobnosť. Existuje nekonečné množstvo variácií, veľkostí, farieb, odtieňov, štruktúr, dekoračných prvkov… Súčasným trendom sú povrchy inšpirované prírodou -  obľúbená je imitácia dreva, kameňa, minerálov alebo aj textilu. Oblúbené na trhu sú tiež veľkoformátové dlažby, ktoré s mozaikovou kombináciou a bezšpárovým spracovaním pôsobia veľmi elegantne a nadčasovo.
5.Cena
  • Cena je rovnako podstatné kritérium pri konečnom výbere. Je dôležité však uvedomiť si, že výber dlažby a jej prítomnosť v domácnosti je dlhodobou, ale každodennou záležitosťou. Základom je jej funkčnosť, ale aj estetické riešenie - predsa sa doma chceme cítiť pohodlne a spokojne.
Pri výbere a porovnávaní vám odporúčame okrem iného, výrobcovia resp. predajcovia väčšinou umožňujú zákazníkovi zobrať si vzorku dlaždice domov. Túto príležitosť určite odporúčame využiť, aby sa farba alebo dekor mali možnosť prirovnať k reálnemu priestoru. Takto si ušetríme veľa starostí a prípadné neskoršie sklamanie.

Zdroj: proceram.sk Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať