Inteligentné osvetlenie

Prídavné meno inteligentný sa už niekoľko rokov neskloňuje iba v rámci okruhu ľudských bytostí. Vďaka technickému rozvoju takéto kvalitatívne pomenovanie dostávajú v súčasnosti inovatívne objekty, mechanizmy, bez ktorých si život pomaly ani nevieme predstaviť. Smart telefón, televízor a hodinky sú veľakrát prirodzenou súčasťou každodennej rutiny moderného človeka. Náš záujem sa však zameriava na domácnosť a inteligentné zariadenia v tomto prostredí. Patrí sem napríklad osvetlenie, kúrenie, systém žalúzií, kamerový systém alebo aj zavlažovanie v záhrade.

Inteligentné osvetlenie

Konkrétnu inšpiráciu nám poskytuje značka iNELS, ktorá ponúka komplexné a plnohodnotné ovládanie inteligentnej domácnosti. Základnou zložkou je zabezpečenie programovateľného ovládania svietidiel z rôznych zdrojov svetla, nastavení svetelných scén a stmievania a napríklad i nastavenia schodišťového automatu. Systém je spoľahlivý aj čo sa týka ovládania tienenia - roliet, markíz a pod. podľa ľubovoľnej časovej konfigurácie, dokonca aj podľa intenzity slnečného žiarenia. V prípade spotrebičov je to tiež jednoduché - pomocou aplikácie na smartfóne je  totiž možné zapnúť a vypnúť ktorýkoľvek z nich. Rovnaké pravidlá platia aj pre nastavenie tepla u podlahového, elektrického či alternatívneho kúrenia. Cez bezdrôtové pripojenie spolupracujú aj IP kamery, klimatizácia a vetranie.

Philips Hue

Ďalšiu vychytávku prináša séria inteligentných svietidiel Philips Hue. Disponuje škálou prirodzených odtieňov a intenzity bieleho svetla od studeného denného po relaxačné, dostupné sú aj verzie s výberom zo 16 miliónov farieb. Ovládanie tohto praktického pomocníka skutočne napomáha zabezpečiť kvalitu svetla, ktorú používateľ v danom momente potrebuje. Vytváranie ľubovoľnej atmosféry, resp. akcentov teda záleží iba na nastaveniach podľa danej aktivity a nálady. Samozrejme, bezdrôtové prepojenie, automatizácia alebo plánovanie vypnutia a zapnutia je súčasťou systému rovnako ako ovládanie na diaľku.

AwoX

Do pozornosti sa nám dostali aj vymoženosti techniky značky AwoX a ich inteligentné osvetlenie. Obzvášť zaujala zástrčka s Bluetooth ovládaním, ktorá dokáže premeniť akýkoľvek klasický elektrický spotrebič na inteligentné zariadenie bez náročnej montáže. Smart zástrčka sa jednoducho zapája a tak používateľ za pár sekúnd dokáže ovládať daný prístroj cez aplikáciu, ktorá dokáže odsledovať aj elektrickú spotrebu. V konečnom dôsledku stačí mať mobil v ruke a inteligentné systémy sa postarajú o šetrnosť a žiadané pohodlie prostredia v domácnosti. Už sa tešíme aj na robota, ktorý poupratuje a navarí!

Zdroj: profisvietidla.sk

Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať