Waki Vaky

Waki Vaky

Waki Vaky - filozofia

Ak ste ešte nepočuli o originálnej slovenskej značke WakiVaky, tak teraz si tento krásny projekt predstavíme. Firma vznikla v roku 2014 pôvodne ako školská úloha. Jej cieľom bolo vytvorenie a uskutočnenie podnikateľského nápadu s nízkymi nákladmi. Z nenápadného zadania sa stal veľmi úspešný koncept, ktorý má sociálny a predovšetkým ekologický rozmer. Dominika a jej tím už 5 rokov ponúkajú na trhu prekrásne výrobky, ktoré by inak skončili na smetisku. Takzvanou upcykláciou premieňajú odpadové látky v nové materiály s pridanou hodnotou.

Výrobky s príbehom

Praktické produkty na každodenné využitie. Vaky, tašky, ľadvinky, čipkované vrecká na ovocie, zeleninu či chlieb. Dnes už v ich portfóliu nájdete aj netradičné vode-odolné vaky s kapucňou. Len pred pár mesiacmi úspešne ukončili crawdfundingovú kampaň, vďaka ktorej už čoskoro uvidíte nové prírastky ako tašky a obaly na laptop, tablet, mobil. Takisto peňaženky, obaly na okuliare, vizitkáre a iné. Z ich dielne vychádzajú pravidelne kvalitné funkčné kúsky s umeleckým dizajnom. Krajčírky, ktoré šijú tieto produkty sú väčšinou dôchodkyne, ktoré by inak nemali možnosť sa zamestnať. Zaujímavosťou je, že výroba je roztrúsená po celom Slovensku, a tak majú pracovnú príležitosť aj ženy z odľahlých regiónov. Príprava nie je vôbec jednoduchá, ale vynaloženú námahu spoznáte na prvý pohľad. Línie, farby, tvar, materiál. Tu všade sa odzrkadľuje kreativita šikovných ľudí, ktorí sa spojili pre dobrú myšlienku.

„Pre niekoho odpad, pre mňa poklad"

Aj takýto výrok by sme mohli nazvať mottom WakiVaky. Materiál, s ktorým sa narába pochádza z poškodených stanov, plachiet či záclon a staršieho oblečenia. Netradičnou textíliou v dielňach nie sú ani látky z interiérov luxusných áut. Je skvelé vidieť, keď v dobe konzumu, materializmu, sa šíri posolstvo pre zlepšenie hodnôt životného prostredia. Trend, na ktorý kladú dôraz je udržateľnosť a zodpovedné podnikanie. Myslia na budúcnosť. Všetky výrobky, sú navrhnuté tak, aby vydržali čo najdlhšie. Ich ekologický rozsah spočíva predovšetkým v zero waste. Podporujú ideu nekupovania stále nových vecí, keď ich je navôkol dostatok. Odevný priemysel je jeden z najväčších znečisťovateľov životného prostredia. Cesta WakiVaky je preto obdivuhodná. Nielenže sa usilujú riešiť signifikantný ekologický problém, ale prinášajú ľudom originálne a kvalitné produkty vyrobené s láskou.

Zdroj: waki-vaky.com

Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať