Fasády

Fasáda ako vonkajší obal budovy vytvára prvý vizuálny kontakt so stavbou. Vyjadruje prístup, štýl, funkciu, dobu a architektúru diela, ktorú ukrýva. Bez ohľadu na vnútorný objem rieši otázku, či zapadať alebo naopak vynikať v zasadenom prostredí. Podľa povahy a podmienok bezprostredného okolia sa často musí prispôsobiť daným kritériam, no určite by mala vytvárať z estetického hľadiska hodnotný zážitok. K tomu patrí kvalita čitateľnosti architetektonického výrazu, ktorá je ovplyvnená rôznymi dizajnovými faktormi. Dôrazné zváženie pri návrhu fasády si zaslúžia napríklad hmota, členitosť, tvar, dynamika, rytmus, proporcie, kontrast, kombinácia materiálov a farieb, súlad horizontálnych a vertikálnych prvkov, veľkosť otvorov atď. Samozrejme, esenciálnymi praktickými záležitosťami sú aj energetické a údržbové parametre.

Pohľadový betón:

Či je predmetom novostavba alebo rekonštrukcia, konzervatívnejší alebo odvážny prístup, výsledkom by malo byť esteticky hodnotné riešenie. Vybrali sme pár možností pre inšpiráciu. Prvým naším príkladom je pohľadový betón, ktorý je obľúbený architektmi pri rôznych typoch stavieb, ale väčšinou zostáva nepochopený v širokej verejnosti. Pravdou však je, že jeho strohý, univerzálny charakter je ľahko kombinovateľný s ostatnými materiálmi a odtieňmi. Vytvára rázny manifest v prírodnom prostredí a jeho inakosť bezproblémovo zapadá aj do mestskej zástavby.

Tehla:

Na rozdiel od betónu, tehla je prijímaná ako klasickejšia, prirodzenejšia verzia fasády vo väčšine prípadoch rodinných domov. Pôsobí ako neomietané murivo, je mimoriadne odolná, bez náročnej údržby. Vyznačuje sa tiež aj po rokoch stálofarebnosťou, vynikajúcimi izolačnými vlastnosťami.

Drevo:

Drevo na fasáde zas dokáže vytvoriť tú ťažko dosiahnuteľnú hranicu rovnováhy medzi klasickým a súčasným štýlom, pretože ponúka kombináciu tradičného a moderného. Dnes sa ale uprednostňuje jeho prirodzená kvalita a krása, bez lakových poterov. Drevené fasády sa využívajú aj pri murovaných budovách a drevostavbách. Okrem iného, sa drevené prvky často využívajú ako “optické pomôcky” pri vytváraní proporčnosti a dimenzionálnej členitosti, napríklad medzi dvoma okennými otvormi alebo namiesto zábradlia.

Fasádne dosky:

V neposlednom rade sú v ponuke aj veľkoformátové fasádne dosky, ktoré majú vysokú odolnosť voči mechanickému poškodeniu a sú prakticky bezúdržbové a majú dlhú životnosť. Dostupné sú v rôznych materiálových prevedeniach, povrchových úpravách a bohatom výbere farebných odtieňov. Do tejto kategórie sa radia napríklad hliníkové, keramické alebo vláknocementové dosky. Pôsobia dojmom funkčnosti  a jednoduchosti, pri správnom návrhu nosia kvalitu elegancie a jedinečnosti. Prinášame vám pár príkladov:

Zdroj: www.proceram.sk

Viac zaujímavosti z oblasti dizajnu a architektúry nájdete na: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA


DREVENÁ FASÁDA


BETÓNOVÉ FASÁDY

 

KAMENNÉ FASÁDY

Zdieľať