Exteriér rodinného domu

Tak ako je každý domov jedinečný, rovnako každý exteriér má svoje čaro. Odráža svet obyvateľov domu, veľa  napovie o ich štýle a vkuse. Instatné prostredie, ktoré si okolo domčeka vybudujeme, rámcuje náš bežný život, víta nás ako prvý a lúči sa s nami ako posledný každý deň. Metaforicky povedané, je to pozadie, ale zároveň aj detail nami vytvoreného umeleckého diela. Samozrejme, nemusí byť reč iba o príbytku, rovnako to platí aj pre iné typy verejných aj súkromných budov. Pre osobnejšiu a predstaviteľnejšiu ukážku však tentoraz volíme exteriér rodinných domov. 

Materialové, farebné a funčkné prevedenie:

Je teda veľmi dôležité, aký dizajn, materiály, farby a v neposlednom rade kvalitu si zvolíme pre účelovosť a estetiku exteriéru obytného prostredia. Na trhu existuje množstvo možností, z ktorých si môžeme vybrať, no najlepšie je, ak si na voľbe dáme záležať - s týmto nám môže poradiť nezávislý odborník - napríklad architekt, dizajnér, ktorý má prax v dannom obore. Predsa, takýto návrh je dlhodobé rozhodnutie, ktoré je potrebné zodpovedne si premyslieť. Sortiment vonkajšej pokládky je naozaj široký. K horiztonálnej radíme dlažbu na terasy, balkóny, chodník, do záhrady, cestičky okolo domu aj okolo bazénu a iné spevnené plochy. Medzi vertikálne druhy patria obklady fasády, múrikov, soklov a na vonkajšie schody.

Exteriér - záhrady, bazény, terasy:

Našej voľbe by mali dominovať najmä praktické parametre kvôli životnosti a záťaži, ktorá exteriérové obklady bremení, no nesmieme zabudnúť ani na charakteristiku danej klimatickej oblasti. Štúdium základných popisov a tried odolnosti, oteruvzdornosti, mrazuvzdornosti, hygienickej nezávadnosti, šmykľavosti, mechanickej a chemickej záťaže je esenciálna. Následne je možné skúmať estetickú stránku - nespočetné možnosti dizajnérskych prevedení. Existujú matné, leštené alebo pololesklé povrchy, najrôznejšie textúry a dezén, trendové imitácie dreva, prírodného kameňa, betónu, a tiež rozmery pokládok. Ich dimenzie vytvárajú zas novú kapitolu - tie najštýlovejšie sú v súčasnosti veľkoformátové dlažby a obklady, ktoré pôsobia nekonečne a nadčasovo, dodávajú i exteriéru exkluzívnu eleganciu. Vysokú pozornosť však pri tejto voľbe treba venovať odbornej spôsobilosti samotnému procesu pokládky, pretože veľké rozmery si vyžadujú skúseného remeselníka. Inšpirácie sme pre vás pripravili v krátkych videách.

Zdroj: www.proceram.sk

Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať