Elbphilharmonie – architektonický skvost

Mali sme tú možnosť zažiť túto stavbu na vlastné oči - pripravili sme vám samozrejme náš pohľad na tento solitér. Hamburg dostaval elbphilharmonie - unikátnu budovu, ktorá ho zviditeľní na celom svete. Mala byť hotová v roku 2010 a za 241 miliónov eur. Dokončili ju až koncom 2016 a celkové náklady dosiahli 789 miliónov, čo už bolo aj na nemecké pomery trochu nezvyklé a veľa sa o tom v médiach aj mimo nich diskutovalo a písalo. Lenže potom sa objavilo prvé video z dokončenej stavby a po otváracom galavečere, ktorý bol v stredu 11. januára, už prevláda nadšenie a hrdosť. Domáci po 3 mesiacoch od jej otvorenia hovoria o tejto stavbe ako o dare pre mesto a nikto už o financiách neutratí ani len slovo.

Elbphilharmonie

Elbphilharmonie je naozaj jedinečný unikát. Koncertná sála, ktorá vyrástla na streche bývalého skladu v centre Hamburgu. (ktorý v súčastnosti súźi ako parkovací dom). Ide vlastne o ostrovček na Labe a tvarom strechy pripomína rozbúrenú hladinu Severného mora, do ktorého rieka ústi. Nový 110-metrový symbol mesta nepotreboval ani veľkú svetelnú šou, aby sa dostavil prvý ohurujúci efekt. Stačí absolvovať virtuálnu prehliadku. V impozantnom objekte, diele švajčiarskych architektov Jacqua Herzoga a Pierra de Meurona, sú popri dvoch koncertných sieňach aj bytové jednotky, päťhviezdičkový hotel s viac ako 240 izbami, viaceré reštaurácie, vyhliadková plošina či parkovisko.

Akustický unikát

Základný kameň bol položený v apríli 2007 a napriek markantnému zvyšovaniu pôvodného rozpočtu aj veľkému časovému sklzu vznikol architektonický aj hudobný skvost. „Elphi“ (ako ju miestni prezývajú) je takiež akustickým unikátom. Architekt Gérard Herzog vytvoril priestrannú a nádhernú, takmer dych vyrážajúcu koncertnú sieň: pódium je umiestnené uprostred, obklopuje ho 2100 miest akoby zasadených do ramien vinohradu tak, že od dirigenta nie je žiadne vzdialené viac ako 30 metrov. V tých ramenách je okrem sedadiel toľko priestoru, že je na nich možné umiestniť malé ansámbly.

Koncerty

Fascinujúci objekt je prístupný každému, s návštevou koncertov to už také jednoduché nie je. Koncerty prvej sezóny sú takmer vypredané… Ale zviesť sa 82 metrov dlhými pohyblivými schodami na otvorené priestranstvo vo výške 37 metrov a rozhliadnuť sa po jednom z najpulzujúcejších miest Európy...

Foto: create.space.for.art

Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať