Dizajnové vešiaky – nemí pomocníci

Vešiak - praktická, ale aj dizajnová funkcia

Keď prídeme kamkoľvek na návštevu, tak prvé čo hladáme je vešiak kam si môžeme zložiť kabát. Tento dôležitý člen interiéru plní nielen praktickú funkciu, ale aj dizajnovú. Pôvodná funkcia vešiaku, teda miesta na odloženie kabátov a klobúkov sa časom rozrástla, a tak si dnes na vešiaky môžeme odložiť prakticky všetko, od kabeliek, dáždnikov až po kľúče a dalšie drobnosti. Jeho obľúbenosť spočíva v prehľadnosti a navyše je to najrýchlejší spôsob ako si upratať veci a dať miestnosti určitý poriadok. Dizajnové vešiaky, alebo ako ich často nazývame "nemí pomocníci" k vašim službám. K dlhodobému uskladneniu našich zvrškov samozrejme slúžia skrine.

Vešiak, nemý sluha

Motiváciou tvorby je hľadanie stále nových netradičných produktov, nových uhlov pohľadu na produktový dizajn, pričom inšpiráciu čerpajú všade okolo seba. Často sú to však aj veci a predmety, ktoré by si v úžitkových produktoch nikdy nehľadal. Jeden z ich produktov - takzvaný nemý sluha -  je to praktický vešiak - sluha, ktorého je vhodné umiestniť do spálne, predsiene alebo kancelárie. Na vešiak si môžete zavesiť bundy, kabáty, nohavice, ale aj kravaty. Niekedy stačí dobrému dizajnu len malý šikovný detail. Jednoduchý, minimalistický vešiak je toho jasným príkladom - dodá vášmu interiéru poriadok a rovnako slúźi ako umelecké dielo.

Dizajnové vešiaky - experiment

Musíme ale myslieť aj na prípadných hostí. A aj my sami niekedy potrebujeme kabát či bundu proste len v rýchlosti "odhodiť". Vešiak ako dekorácia? Akokoľvek je vešiak predovšetkým praktickým pomocníkom, nemali by sme však podceňovať ani jeho dekoratívny potenciál. Nemecký dizajnér Gerald Uthmann navrhol minimalistický a samozrejme plne funkčný vešiak tvorený jedinou linkou. Práve vešiak je jednou z mnohých drobností, ktoré vypovedajú o vašom vkuse a zmysle pre detail. Je teda potrebné štýlovo ho zladiť s vybavením predsiene či śatníka. V moderne vybavenej domácnosti môžete experimentovať s vešiakmi rôznych materiálov a taktiež tvarov.

Zdroj: www.uthmanndesign.de

Viac zaujímavosti z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať