Nalejto – láska k porcelánu

Porcelán

Tí, čo si myslia, že porcelán je materiálom minulosti, sú na veľkom omyle. Práve opak je pravdou, jeho čaro a ušľachtilosť znovu prechádza renesančnou érou a nepotrvá dlho, kým sa z neho stane  klasika súčasného moderného odvetvia dizajnu. Dizajn porcelánu je nielen o zaujímavých tvaroch, proporciách a estetickom vzhľade, ale je dotiahnutý aj k dokonalej úžitkovosti a funkčnosti.

Nalejto ceramic design je pseudonymom teamu štyroch aktívnych mladých žien s vášňou pre remeselnícku výrobu. Markéta Kalivodová, Lenka Širůčková, Lucie Vostalová a Lenka Záhorková sú dizajnérky, ktoré dala dokopy nielen láska k porcelánu, ale aj ateliér Keramiky na Fakulte dizajnu a umenia Ladislava Sutnara v Prahe. Tvorenie ich baví, a pri vzájomnej inšpirácii a motivácii vytvárajú neobyčajné oku lahodiace porcelánové delikatesy. Do svojich diel vkladajú čosi, čo dotvára ich unikátnu krásu. Citlivo formujú jedinečné porcelánové solitéry i celé súpravy úžitkového a dekoračného dizajnu pre dennú potrebu.

Nalejto

Tvorba štúdia Nalejto sa predovšetkým sústreďuje na úžitkový porcelán - návrhárky vlastnoručne realizujú čajové sety, misy, vázy, ale aj voľné objekty, šperky, hračky alebo svietidlá. Niektoré produkty sú individuálne vyrobené od konceptu po výsledný efekt, iné projekty zas majú základy v štvorčlennej spolupráci. Takto vznikajú rôznorodé výrobky, ale podstatu ideí tvorí dosiahnutie rovnováhy medzi estetikou a funkčnosťou, no tiež rady skúšajú hranice experimentálnej tvorby.

O vlastnostiach porcelánu a výrobe hovorí dizajnérka Markéta Kalivodová:

Ak chcete, aby váš výsledný produkt bol perfektný, musíte pracovať veľmi precízne od začiatku. To znamená, že musíte prispôsobiť samotný navrhnutý tvar technologickému procesu a zákonitostiam, či to je pravidlo rovných plôch alebo tvarová pamäť. Nasleduje tvorba modelu a sádrovej formy - táto práca musí byť znovu odvedená s najväčšou starostlivosťou. Samotné liatie porcelánu vyžaduje, okrem iného, veľa času a trpezlivosti. A predtým než výrobok konečne uzrie svetlo sveta, musí prejsť spravidla dvoma výpalmi. Až potom zistíme, či sme všetko urobili dobre.

Nepochybne všetko urobili dobre pri výrobe Svietidla 1.0, pochádzajúce z dielne Lenka Záhorkovásme mali možnosť otestovať aj my. Svietidlo získalo ocenenie v súťaži"Národní cena za studentský design 2015" Porcelán pri tomto kúsku je spracovaný neobvyklou technikou a tiež prechádza jedinečnou povrchovou úpravou štruktúry, ktoré umožňujú efekt navrstvenia. Samoztné svietidlo je dostupné v 3 veľkostiach. Pripomína nepravidelne praskajúcu organickú škrupinku, ktorou netypicky presvitá svetlo aj cez veko. Páčia sa nám nekonvenčné dizajnérske umelecké diela a novoty - nech sa darí, Nalejto! 

Zdroj: nalejto.com

Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať