Nové divadlo Plzeň

Predmet dnešnej témy sa pýši neoficiálnym titulom prvej novopostavenej budovy divadla v Čechách - reč je o Novom divadle v Plzni. Stavba v západočeskej metropole si zaslúži patričnú pozornosť v zmysle exteriérového aj interiérového riešenia. Architektonický návrh novostavby v hlavnej réžii akad. arch. Ing. Vladimíra Kružíka je výsledkom tvorivej spolupráce tímu architektov, inžinierov, divadelných konzultantov, výtvarníkov a ďalších odborníkov. Zvolená poloha je súčasťou mnohých kritík. Celkovo 3800m2 zastavanej plochy na piatich podlažiach v blízkosti historického centra mesta sa od roku 2014 ráta ako významné addendum do európskeho kultúrneho regiónu.

Nové divadlo Plzeň

Samotný komplex sa skladá z dvoch objektov - divadelnej a prevádzkovej hmoty. Tieto časti sú ale vzájomne stavebne aj funkčne prepojené mostami a v suteréne. Dôraz v takomto riešení sa kládol na jednoznačnosť logistiky a technickej obsluhy, vnútorné priestory a dispozície sú podrobne prepracované, čiže je prakticky nemožné, aby sa zamestnanci divadla náhodou stretli s návštevníkmi. Čo sa týka viacúrovňovej funkcie divadelného jadra - tvoria ho dve sály. Tá väčšia má kapacitu 461 návštevníkov a druhá, štúdiová scéna blackbox pre alternatívne predstavenia, dokáže usadiť približne 150 divákov. Vnútorné zariadenie prostredia zodpovedá niekoľkým formám dramatického umenia: opere, činohre, muzikálu a baletu. Divadlo je vybavené najmodernejšou javiskovou technikou, kde plocha disponuje 12m x12m s hydraulickou pohyblivosťou v rôznych smeroch.

Exteriér

Ani z perspektívy exteriéru sa hmota divadejnej časti nepoddáva konvenciám. Výtvarná fasáda s oválnymi otvormi sama stáva plastickou reinterpretáciou divadelnej scény. Zaujímavým faktom tejto umeleckej opony z liatého betónu je, že váži 102 ton. Je farebne premenlivá v závislosti od nasvietenia, návštevníkovi sa mierne nakláňa a tak vyjadruje gesto pozývania dovnútra. Vstupná hala očaruje veľkorysým foyerom vo výške troch podlaží a spolu s monumentálnym schodiskom tvoria nezabudnuteľnú súčasť zážitku z návštevy Nového divadla v Plzni, ktorú vám určite odporúčame.

Zdroj: proceram.sk

Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať