Vila Verde

Vila Verde

Znovu sa presúvame do Čiech pre inšpiráciu - tentokrát nás očaril súkromný obytný dom Vila Verde. Vyhľadávená rezidenčná lokalita, v ktorej sa nachádza, ponúka blízkosť centra, Pražského hradu a tiež najväčšieho parku Stromovka. V tejto prestížnej štvrti nazývanej Bubeneč si dom ako exkluzívna obnova genius loci si skutočne zaslúži svoje miesto. Návrh vytvorený podľa architektov z ateliéru de.fakto sa stal atraktívnym architektonickým skvostom.

Vila Verde

Pôvodná stavba z obdobia prvého Československa v dôsledku statických závad už nemohla byť rekonštruovaná a preto vznikol priestor pre novostavbu. Tá sa ale okolitému kontextu výborne prispôsobuje svojou architektonickou expresiou, pretože tu prevláda štýl moderny a funkcionalizmu. Ideologicky aj vizuálne je evidentne prepojená myšlienka starého a nového. Hlavnú časť fasády tvorí pevne pôsobiaca konštrukcia -akoby skladaná biela stuha, ktorá je odľahčená s takmer neviditeľnou časťou - sklenými stenami. Na túto časť domu nadväzuje šedo-zelený hranol, zarastený popínavou rastlinou. Koncept ale približuje spoluautor stavby Ing.arch. Martin Sladký.

Exteriér

"Vonkajší vzhľad budovy vychádza z pôvodného a relatívne optimálneho kompozičného členenia hmôt. Vlastné tvaroslovie a povrchy budovy však jednoznačne citujú možnosti súčasnej architektúry. Hmotu objektu tvoria dva kvádre so spoločným prienikom. Ten predný uličný, ktorý hmotovo zodpovedá ostatným domom na ulici je výrazovo intenzívny, kým druhý, do záhrady ustupujúci kváder je pokrytý zelenou fasádou s potlačeným vnímaním okien a tak splýva s pozadím okolitých záhrad. Vnútorné dispozície jednotlivých podlaží a konštrukčné riešenie umožňuje viac možných pôdorysných variant na každom poschodí.” 

Dispozície

Vilu Verde obsahovo tvorí sedem priestorovo veľkorysých bytov na štyroch podlažiach, ktoré okrem spomínaných rôznych dispozičných variácii môžu byť na každom podlaží prepojené do jedného loftu. Pre praktické užívanie obyvateľov, ku každému z apartmánov patria dve parkovacie miesta v podzemnej garáži. Okrem skvelej lokality dom získal aj nadštandardnú technickú vybavenosť, ktorá sa postará o nízke náklady. Je vybavený napríklad riadenou rekuperáciou vzduchu, vďaka ktorej, okrem iného, sa zaraďuje do kategórie energeticky úsporných domov.

Zdroj: www.proceram.cz Autor: defakto.cz Foto: Tomáš Malý

Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať