TRENDY V OSVETLENÍ

Svietidlá sú našou obľúbenou témou, pretože ponúkajú nekonečne veľa možností na ošatenie vnútorných priestorov. Kombinovateľnosť ich estetických a fyzikálnych vlastností s aplikáciou malých zmien dokáže vytvárať výrazne odlišný dojem. Veľkosť, tvar, materiál a farba svietidla, tiež svietivosť a farba svetla sú všestranné premenné, ktoré vytvárajú výsledný obraz interiéru. Dnes prinášame pár príkladov a tipov na zamyslenie a možno spestrenie ďalšieho projektu.

Trendy v osvetlení

Prvé miesto v našom zozname zastáva, ako obyčajne, minimalizmus. Jednoduchosť a linearita reprezentuje sama o sebe eleganciu, no zároveň je schopná hravosti. Práve vďaka svojej simplicite povoľuje rozmarnosť detailov, farebných či materiálových kombinácií. S ľahkosťou sa prispôsobuje kontrastným odtieňom a tiež výborne sekunduje dominantám v priestore. Aj preto si charakteristické svietidlá rôzneho druhu a štýlu nachádzajú miesto v minimalistickom interiéri. Svietidlá sú čoraz špecifickejšieho rázu, rozšírené sú tie s betónovými elementmi - veľakrát handmade kúsky, trendy vintage alebo tie s priemyselným efektom. Trendy v osvetlení sa stále menia a posúvajú práve vďaka pokrokom výrobcov a technologií.Úlohu výrazného interiérového doplnku zastáva aj napríklad krištáľový luster, a to nie iba v hoteloch. V posledných rokoch tento dekoratívny prvok prežíva sladkú renesanciu. Je pravda, že moderné prevedenie sa líši od klasického, ale tak či tak si nájde miesto aj v eklekticky zariadenom interiéri.

Krištáľové svietidlo je vo väčšine prípadoch stredobodom pozornosti a tiež pôsobí luxusným dojmom, pretože jeho hlavným cieľom je expresívne podporiť charakter priestoru. Populárne sú aj pavúkové riešenia závesných stropných svietidiel, t.j. svietidlá s odhalenými objímkami. Tie disponujú viacmetrovými káblami a žiarovkou, najefektnejší dojem poskytujú v zoskupení. Mnohokrát sa vyskytujú v komerčných priestoroch, no čoraz väčšiu obľubu nachádzajú aj v moderných domácnostiach. Vďaka dostupnosti širokej farebnej a materiálovej variabilite káblov a tiež tvaru, veľkosti a funkcii žiaroviek zaručia vzhľad podľa želania. Dokonca pri uvoľnení fantázie sa dajú aj ľubovoľne poprepletať a zauzliť.

Samozrejme, je dôležité nezabudnúť na úlohu daného svietidla a jeho svetelného dopadu. Spomenuté štýlovky väčšinou fungujú na báze jednej svetelnej funkcie a najmä pre estetické a atmosferické svetelné obohatenie priestoru. Základom však je mať prísun všeobecného svetla v danom interiéri. V tomto smere stále vedú bodové svetlá, ktoré vďaka pravidelnému rozmiestneniu poskytujú dostatočné svetlo v úzadí, vytvárajú podkladové osvetlenie.

Zdroj: profisvietidla.sk  Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať