TEHLA V INTERIÉRI

Páči sa vám tehlová stena v byte? Vintage štýl sa vracia i do interiérov. Priznajte konštrukciu domu alebo si len jednoducho vyberte obklad. Tehla v interiéri isto príjemne zútulní váš príbytok v každej farbe a formáte. Odhalené tehly sú mimoriadne atraktívne a uplatnia sa v moderných, rustikálnych alebo minimalisticky zariadených interiéroch. Tehlovú úpravu môžete použiť na celú stenu alebo jej časť, na zdôraznenie barového pultu, knižnice, kozuba či výklenku. Tehla – prírodný materiál, ktorý v súčasnosti zažíva reštart. A to nielen v exteriéroch. Zdobí naše domy a byty zvnútra a dodáva prostrediu hrejivú atmosféru. Pohľadových možností je veľké množstvo a vyberie si takmer každý.

Ako na to ?

Ak bývate v tehlovom dome, máte to jednoduché. Zvolenú stenu poriadne očistite od omietky a vyškrabte škáry medzi tehlami, aspoň do hĺbky 4 cm. Na škárovanie použite kvalitnú maltu a stenu dôkladne naimpregnujte. Spôsob impregnácie závisí od toho, aký vzhľad steny chcete dosiahnuť - suchý, lesklý, matný alebo mokrý.

Tehla v interiéri

Uvedieme vám konkrétny príklad. Nasledujúcou rekonštrukciou kompletne zmenil výzor v súlade s potrebami mladého páru, ktorý má rád umenie, obľubuje súčasný dizajn ako aj 60. a 70. roky. Tieto zmeny sa nezaobišli bez výraznejších stavebných úprav, vďaka ktorým sa denná zóna bytu otvorila a “prevzdušnila”. Kombinácia svetlých povrchov stien, prírodných materiálov  vytvára nadčasovú atmosféru. Tú ešte dopĺňa škandinávsky dizajn nábytku.  Použitie špeciálnych umývateľných farieb namiesto obkladov so špárami celý dojem umocňuje.

Lofty

Exponovaná tehla v interiéri je súčasťou novodobých obytných priestorov od dôb vzniku tzv. loftov na konci 19. storočia v Paríži. Lofty boli spopularizované ich užívateľmi, prevažne umelcami a rozšírili sa tak do celého sveta, hlavne do USA. Jednalo sa väčšinou o renovované bývalé sklady či výrobné priestory, ktoré už nenachádzali iné uplatnenie. Ich „prestavba“ bola v počiatku lacnou, ale veľmi príjemnou alternatívou bývania, ktorá sa však postupom času, predovšetkým v druhej polovici 20. storočia, stala hlavným prúdom. Súčasné lofty sú navrhované svetovo známymi architektmi a dizajnérmi a ich ceny stúpajú do závratných výšok.

Viac zaujímavosti z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať