Intenzita a stmievanie svietidiel

Témou dnešného príspevku je regulácia intenzity osvetlenia. Zmena atmosféry priestoru v priebehu niekoľkých sekúnd, ide ruka v ruke s ďalšími nespornými výhodami, akými sú šetrenie energie či zvýšená životnosť žiaroviek. To sú dôvody,  prečo sa dnes mnoho spotrebiteľov rozhoduje pre systémy osvetlenia s možnosťou stmievania. Ako to už býva, na trhu nájdeme hneď niekoľko typov systémov regulácie osvetlenia. V nasledujúcich riadkoch si objasníme rozdiely medzi najpoužívanejšími z nich, ich výhody a nevýhody. Je dôležité podotknúť, že nie všetky LED žiarovky sú stmievateľné – žiarovky s touto funkciou bývajú výrazne označené. Žiarovky bez akéhokoľvek označenia sa s najväčšou pravdepodobnosťou stmievať nedajú.

Stmievanie svietidiel

  • Ako prvé spomenieme fázové stmievanie alebo niektorými výrobcami označované tiež ako triakové (triac). Ide o najzákladnejší spôsob stmievania žiaroviek a svietidiel. Jeho výhodou je, že je vyhovujúci pre základnú elektroinštaláciu s tromi žilami, preto sa z hľadiska inštalácie dá považovať za najjednoduchší a najlacnejší variant. Pôvodne bol vyvinutý pre klasické žiarovky na 230V a na trhu nájdeme pre tento systém veľký výber nástenných vypínačov od mnohých výrobcov. Z dlhoročnej tradície systému fázového stmievania však vyplýva aj jeho najväčšia nevýhoda – nemusí byť kompatibilný s LED žiarovkami, ktoré sú v súčasnosti štandardom.
  • Ďalšou alternatívou je DALI – názov je skratkou anglického termínu „Digital Adressable Lighting Interface“. Tento systém je v súčasnosti najdokonalejšou technológiou stmievania. Od využitia v administratívnych, komerčných a iných verejných priestorov sa jeho popularita v súčasnosti presúva aj do súkromnej sféry „smart“ domácností. Požiadavkou pre inštaláciu tohto systému sú päťžilové elektrické rozvody, poskytuje však širokú škálu výhod vrátane komunikácie na diaľku, či rozdelenia svietidiel do skupín čím je umožnené oddelené ovládanie iba niektorých z nich. Možné je dokonca aj bezdrôtové riešenie.
  • Treťou variantou je systém PUSH, ktorý je pomenovaný podľa spôsobu ovládania – krátkym stlačením tlačidla sa sústava zapína a vypína, dlhým stlačením sa nastavuje samotné stmievanie. Okrem stmievania je tiež možné ovládať farebný tón osvetlenia. Na inštaláciu sú potrebné štyri vodiče. Tento systém je určený iba pre jedno svietidlo, usporiadanie do skupín je menej spoľahlivé.
  • stmievanie svietidiel systém 1 – 10V  je podobný technológii DALI, na rozdiel od ktorej je však analógový, čím sa žiaľ v súčasnosti znižuje jeho flexibilita a uplatnenie. Takisto vyžaduje päťžilové elektrické rozvody. Pôvodne bol vyvinutý pre žiarivky a umožňuje v rámci jedného systému ovládať žiarivky aj LED. Tento systém neumožňuje usporiadanie svietidiel do skupín.

Z uvedeného vyplýva, že je najlepšie mať ovládanie a stmievanie svietidiel premyslené ešte pred realizáciou stavby. Pri návrhu inteligentnej domácnosti je potrebné počítať s elektroskriňou viacnásobne väčšou než je klasická poistková skriňa. Včasnou implementáciou päťžilovej elektroinštalácie si vieme zaručiť viac možností do budúcnosti za omnoho nižšie náklady, než by nás stáli dodatočné úpravy. Pri kúpe už hotovej nehnuteľnosti sú naše možnosti obmedzenejšie, ostáva nám orientovať sa na svietidlá, ktoré je možné ovládať cez fázové stmievania. Najnovšie sa však na trhu objavujú aj ďalšie alternatívy, akými sú inteligentné svietidlá, ktoré sa cez bluetooth alebo wifi dajú pohodlne ovládať aplikáciou v telefóne.

Zdroj: profisvietidla.sk  Foto: unsplash.com Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať