SNØHETTA – pavilón na pozorovanie sobov

Snøhetta

Nórsky ateliér Snøhetta navrhol a zrealizoval túto jedinečnú stavbu. Ateliér ktorý stojí za ikonickou budovou novej Štátnej opery a baletu v Osle, predstavbe námestia Times Square v New Yorku na pešiu zónu alebo Memoriál 11. Septembra na Ground Zero. Ateliér Snøhetta vznikol v roku 1989 ako zoskupenie architektov a krajinných architektov.  Ich práca sa vyznačuje výsostným rešpektovaním kontextu a vyzdvihovaním neviditeľných detailov. Sústredí sa na rovnomerné prepojenie medzi krajinnou architektúrou, interiérom a grafickým dizajnom. Vďaka dodržiavaniu týchto princípov vytvára nový trend v celosvetovej architektúre.

Princípy navrhovania

Snøhetta vo všetkých svojich projektoch udržiava silné puto medzi krajinou a architektúrou. Pozemok a jeho kontext je považovaný za unikátny podklad, na ktorý je pri navrhovaní kladený veľký dôraz. Základom je tiež pochopenie kultúry, prostredia a okolia ralizovanej stavby. Snøhetta považuje tvorbu prostredia za multidisciplinárnu vedu, ktorú nemôže architekt tvoriť sám, pracujú preto v kreatívnych tímoch, zložených nielen z architektov, ale aj dizajnérov a krajinných architektov.

Pavilón na pozorovanie divých sobov Tverrfjellhytta v Nórsku

Pozorovateľňa sobov sa nachádza v obci Hjerkinne, s výhľadom na pohorie Snøhetta. Budova s rozlohou 90 m2 je otvorená pre verejnosť a slúži aj edukačnému programu Nadácie divých sobov. K tejto veľkolepej stavbe, situovanej 1200 metrov nad morom, privádza návštevníkov prírodná cesta s dĺžkou 1,5 km. Dizajn budovy pozostáva z kontrastu stabilnej vonkajšej škrupiny a mäkkého organického jadra vo vnútri.  (Myšlienka je založená na tuhej vonkajšej škrupine a organickom vnútornom jadre.)

Použité materiály

Drevo v interiéri imituje tvary skál a ľadovcov, ktoré boli vyformované vetrom a tečúcou vodou. Ako spájací materiál sa použili len drevené kolíky. Vonkajší drevený múr je ošetrený borovicovým dechtom, interiérové drevo je naolejované. Orientácia budovy na juh z nej robí slnkom vyhriate miesto s výhľadom na úchvatnú panorámu hôr. Toto unikátne miesto je domovom divých sobích stád.

Foto: Rasmus Hjortshøj

Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať