PORTO – Svetová architektúra a portské víno

Portugalská architektúra

Portugalsko charakterizuje členitá krajina, moderné mestá, pokojný vidiek a výrazné tradície. Ľudová architektúra v Portugalsku bola vždy ovplyvňována klimatickými podmienkami a dostupnosťou stavebných materiálov. Má vďaka bohatej histórii silné korene a tradície. Veľmi zjednodušene by sa portugalská architektúra 20. storočia dala zhrnúť do troch mien: Távora, Siza a Souto Moura. Tieto generácie architektov boli medzi sebou previazané profesne ale aj osobne. Fernando Távora založil “Escola do Porto“ a svojou architektonickou tvorbou ovplyvnil celé generacie architektov, taktiež spomenutých architektov Siza, Moura.

Porto svetová architektúra a portské víno

Porto je mesto, ktoré si človek obľúbi hneď na prvý pohľad. Výborné portské víno, fantastické pohľady na architektúru, krásne staré uličky, kostoly, vínne pivnice, jednoducho história všade naokolo. Je ideálne na pešie spoznávanie. Jedná sa rozlohou o kompaktnú urbanistickú štruktúru. Všade sa pomerne rýchlo dostanete po vlastných a keďže je tu množstvo pekných námestí, výhliadok či uličiek. Portské víno je jedním z veľkých klasických európských vín s dĺhou a fascinujúcou  historiou. Je fortifikované víno, ktoré sa vyrába v údoliach pozdĺž rieky Douro v severnej časti Portugalska. Ide o typické červené víno s vyšším podielom zvyškového cukru (často je prezentované ako dezertné víno). Objavuje sa v suchej, polosuchej a niekedy tiež bielej variante.

Charakteristika

Portugalská moderná architektúra je charakteristická spojením portugalskej tradície so súčasnosťou. Pôsobí čisto, vyvážene až minimalisticky. V každej budove cítiť jedinečnú národnú identitu, a tak získava Portugalská architektúra svoju nezameniteľnú podobu. Od vzniku fakulty architektúry od Sizu v Porte sa jej úroveň posunula na svetovú. Vyškolila a stále vyškoľuje množstvo kvalitných architektov, ktorý menia podoby i svetových miest. Veľký vplyv na súčasnú architektúru mali aj Majstrovstvá Európy vo futbale v roku 2004, ktoré sa konali v Portugalsku. Znamenalo to postaviť 7 nových štadiónov a zrekonštruovať 3 ďalšie. V súčasnosti portugalská architektúra neodškriepiteľne patrí na svetovú úroveň. Môžeme tu nájsť i budovy iných európskych architektov.

Porto svetová architektúra a portské víno, zdroj: wikipedia.org

Viac zaujímavosti z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať