Nezvyčajná vyhliadková veža

HudsonYards

Nová newyorská mestská štvrť HudsonYards, sa začala stavať v roku 2012. Podľa aktuálneho časového harmonogramu bude dokončená v roku 2024 a stane sa domovom kultúry, gastronómie v Manhattane. Taktiež však ponúkne nové pracovné pozície, bývanie či skvelú zábavu pre domácich aj turistov. Zahŕňa 18 miliónov štvorcových stôp nového komerčného a rezidenčného priestoru a je rozhodne najdrahším súkromným realitným projektom v histórii Spojených štátov. Milovníci prírody si tu tiež prídu na svoje. Záhrady v Hudson Yards zaberajú päť akrov verejného priestoru, ktorý slúži ako zelený priestor a jeho cieľom je hostiť niekoľko migrujúcich vtákov a opeľovačov v rámci svojej flóry. Táto plocha je domovom pre viac ako 28 000 rastlín a 200 dospelých stromov.

Inšpirácia - včelie plasty

Architektom tejto gigantickej stavby je Thomas Heatherwick, majúci na svojom konte mnoho jedinečných gigantických a rovnako unikátnych stavieb, napríklad v Británii. Hoci hlavnými materiálmi použitými na výstavbu boli betón a oceľ, povrchová úprava nesie zlatohnedý odtieň. V kombinácii so šesťuholníkovým usporiadaním schodísk tak budova pripomína včelie plasty. Vyhliadková veža meria približne 46 metrov, a tak sa pre verejnosť stáva skvelým miestom na kochanie sa okolitou architektúrou či neďalekou riekou Hudson. Hlavnou črtou budovy je 154 prepojených schodísk, ktoré keď chce človek všetky prejsť, spraví úctyhodných 2 500 krokov. Presuny medzi jednotlivými poschodiami spríjemňuje 80 strategicky rozmiestnených odpočívadiel. Bezbariérový prístup zabezpečuje výťah vedúci až na najvyššie poschodie. Počet schodísk je na každom poschodí iný, rastie úmerne s rozširujúcim sa priemerom budovy, ktorý má na prízemí okolo 15 metrov, avšak na najvyššom poschodí až 50 metrov. V New Yorku už existuje mnoho vyhliadok, ale Vessel je niečím jedinečný a fascinujúci.

Kritika a chvála

Niektorí kritici prirovnávajú Vessel k oblude, pamiatke prebytku, gýču alebo vo výstavbe nevidia hlbší zmysel. Vyhliadková veža je podľa nich je len šikovným trikom, ako prilákať do New Yorku ešte viac zvedavých turistov. Pre Newyorčanov predstavuje presklená stavba obludu, ktorá nemá širšie využiteľný potenciál, ale je čisto konzumného charakteru.  Zámerom bolo vytvoriť pamiatku v Hudson Yards, ktorá nezapadá do okolitých veží, ale ich zatieni. Hlavný architekt projektu sa vyjadril, že v žiadnom prípade nešlo o výstavbu umeleckého diela, ale cieľom bolo spojiť veľa ľudí na jednom mieste, aby mohli obdivovať Big Apple. O pamiatke hovoria ako o živej atrakcii,  o obývačke, kde sa majú ľudia stretávať, v žiadnom prípade o stavbe nehovoria ako o neživom objekte.

Zdroj: www.hudsonyardsnewyork.com

Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať