NAJŠTÝLOVEJŠIE STANICE METRA

Chrbtica dopravy

Keď sa povie slovo metro, väčšina z nás si predstaví najmä eskalátory, labyrint podzemných trás, masa ľudí, prievan a uniformný dizajn staníc. Metro však tvorí dopravnú chrbticu takmer všetkých veľkých miest na svete. Ich obyvatelia si život bez metra už takmer nevedia predstaviť, predstavuje totiž najrýchlejší spôsob, ako sa dostať z bodu A do bodu B. Na architektúru a dizajn sa neprihliada vždy, dôležitá je funkčnosť metra, presnosť spojov, ich frekvencia. Existujú však aj krásne výnimky. Z jazdy metrom môžete mať parádny zážitok. Najmä ak budete čakať na svoje metro v nasledujúcich staniciach...

Najdlhšia galéria na svete

S pojmom "metro" sa nám niekedy spája hluk a špina. Existujú však aj stanice metra, ktoré vynikajú krásnou architektúrou. Skrytá v hlbinách mesta leží „najdlhšia galéria na svete“, metro. Siete koľajových tunelov sú vyzdobené sochami, mozaikami, maľbami, rytinami a reliéfmi rôznych umelcov.  Každá vyzdobená stanica má svoj vlastný unikátny vzhľad a atmosféru. Stanice metra vo Švédsku, ktoré tak trochu pripomíňajú jaskyňu, alebo Moskovské metro patrí nielen k najväčším, ale aj najkrajším na svete. Mnohé jeho stanice vyzerajú skôr ako galérie, než ako obyčajné nástupištia. Platí to aj o stanici Elektrozavodskaja, ktorú vrúbia mramorové vlysy.

Nenapodobiteľná atmosféra

Optimizmus a nenapodobiteľnú atmosféru jej dodáva obrovská dúha a ďalšie farebné elementy. Vedeli ste, že metro v Pchjonjangu je najhlbšie na svete? Respektíve, trúfli by ste si vôbec povedať, že taký skostnatený štát ako Severná Kórea má vôbec nejaké metro? To v hlavnom meste leží v hĺbke 110 m. Chicagská stanica metra je jedna z najkrajších v celých USA. Nachádza sa pri O´Hareovom medzinárodnom letisku a jej steny zdobia farebné sklenené tehličky, ktoré vytvárajú úžasnú hru svetla. Portugalsko, špeciálne Lisabon, má jedny z najkrajších staníc metra na svete. Tu sú niektoré z nich, ktoré zachytil fotograf Conor MacNeill.

Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať