Minimalistické dizajnové svietidlá

Minimalistické dizajnové svietidlá

Dnes sa zamýšľame nad výrazom, ktorý je populárne používaný v názvosloví súčasných interiérových trendov. Čo vlastne znamená minimalizmus? Minimalizmus je obľúbeným umeleckým smerom, ktorý už desiatky rokov využívajú okrem umelcov najmä architekti a interiéroví dizajnéri. Jeho hlavným lákadlom pre využitie v interiéri je predovšetkým priestrannosť, striedmosť materiálov, čistota línií a vzdušnosť, ktorú do priestoru prináša. Dôvodov, prečo si ľudia tento moderný štýl obľúbili, je hneď niekoľko. V praktickom živote minimalizmus ocenia tí, ktorí nemajú radi miestnosti prepchaté dekoráciami, a to predovšetkým v bytoch s menšou rozlohou. Minimalizmus dokáže takýto priestor opticky zväčšiť.

Industriálny dizajn pod lupou

Industriálny štýl, alebo tzv. “priemyselný štýl“  je inšpirovaný dizajnovou stránkou priemyselných priestorov a využíva ich „vzdušnosť“ a účelnosť. Použivané materiály ako tehla, surový betón, sklenené povrchy, ale aj prírodné prvky, to všetko sú detaily na ktoré sa nezabúda. Dôležitou súčasťou vyváženého interiéru je osvetlenie.Industriálny dizajn pôvodne vznikol ako subdisciplína inžinierstva, ktorá sa výhradne zameriava na funkčnosť, užitočnosť a veľkovýrobu produktov. Znamená však taktiež prepojenie produktov s užívateľom, osobitosť a jedinečnosť, veľakrát ručnú výrobu a remeselníctvo. Samozrejme, nehovorili by sme o dizajne, keby neprinášal aj špecifický estetický pôvab a unikátnu atmosféru.

Štruktúry a materiály

Industriál môžepôsobiť trochu prísne, prípadne chladne. Existujú totiž rôzne princípi navrhovania a aplikovania industriálnych prvkov v interiéry. Pri navrhovaní interiéru záleží na tom, aký má ten priestor funkciu, časové vymedzenie jeho používania, svetlú výšku, intenzitu, jas a odraz prirodzeného i umelého svetla, štruktúry a farby použitých materiálov, prítomný nábytok a doplnky a tiež je dôležité porozumieť, pre koho je ten priestor určený. Keď si všimneme všetky tieto detaily a zamyslíme sa nad ich použitím, nájdeme čaro, obľúbený kúsok, kombináciu, ktoré je prospektívne a krásne vo svojej strohosti pre dosiahnutie vizuálnej rovnováhy.

Osvetlenie

K psychickej a fyzickej pohode prispieva aj správne osvetlenie. Minimalistické dizajnové svietidlá prináša slovenská firma Creative Cables. Svietidlá ako napríklad keramický spider, alebo závesné lampy RM15 Pre útulný industriálny feeling odporučame tienidlá v kovovom prevedení. Na zrakovú pohodu má vplyv najmä intenzita osvetlenia. Na kvalitu osvetlenia vplýva aj smerovanie svetla v priestore. Aby ste si doma vytvorili svetelnú pohodu, je dôležité venovať dostatočnú pozornosť návrhu denného osvetlenia. Za inšpiráciu pre svietidlá ďakujeme talianskemu výrobcovi svietidiel, ktorý je dostupný už aj na Slovensku - Creative Cables.

Zdroj, Foto: creative-cables.sk

Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať