Mestský park Superkilen spája národnosti

Červené námestie, Čierny trh a Zelený park

V hlavnom meste Dánska, sav roku 2009 začal budovať unikátny mestský park Superkilen, ktorý mal svojim stvárnením a  zobraziť globálnu mestskú rozmanitosť obyvateľov štvrte v ktorej bol zrealizovaný.  Autorom projektu je zoskupenie ateliérov BIG, Topotek1 a umeleckej skupiny Superflex.  Hlavnou úlohou tvorcov bolo predovšetkým vytvoriť priestor pre obyvateľov, kde by sa mohli stretávať a oddychovať. Do priestoru nainštalovali objekty každodennej potreby až z 60 krajín a národností sveta.

Oddychové a aktívne zóny

Vytvorili viaceré oddychové zóny, ktoré slúžia,  deťom na hranie, alebo aj starším obyvateľom na oddych, prípadne na cvičenie. Mestský park Superkilen má celkovú dĺžku jeden a pol kilometra s plochou 30-tisíc m2 a je rozdelený do troch zón s názvom : Červené námestie, Čierny trh a Zelený park. Červené námestie určené pre kaviarne, stretávanie sa, počúvanie hudby či šport. Čierny trh je klasickým námestím s lavičkami a fontánami. Nasleduje Zelený park vhodný najmä pre pikniky, prechádzky so psom či priateľmi.

50 národností

Okrem netradičného architektonického riešenia, je netradičným aj spôsob vzniku parku. Na Superkilene sa podieľali obyvatelia z okolia, ktorých má byť približne 50 národností. Každý mohol do parku prispieť kúskom svojej architektúry, čo vyústilo vo viac než stovku rôznych objektov, ako sú neóny, lampy, smetné koše, či lavičky. Superkilen v časti Nørrebro stál približne 7,7 milióna eur.

Foto: www.wikipedia.com

Viac zaujímavosti z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať