LOFT s Harmonickou kombináciou materiálov

Kombinácia materiálov

Bývanie v lofte je snom hádam každého z nás. Moderné bývanie v otvorenom priestore, ktorý dýcha minulosťou. Podarená kombinácia materiálov dreva, kameňa a surového betónu v zrekonštruovanom lofte. Loft nemusí byť len chladný, neútulný priestor, ktorý v minulosti slúžil ako priemyselná budova, prípadne niesol inú funkciu, ktorá bola vzdialená bývaniu. Loftový život môže pôsobiť taktiež harmonicky, rodinne a útulne. Pôdodny priestor, v ktorom sa v minulosti nachádzala tesárska dielňa v Barcelonskej štvrti Poble Sec dostali FFWD architekti za úlohu premeniť na funkčný obytný priestor na bývanie s úžitkovou plochou takmer 122 metrov štvorcovích.

Zachovanie konštrukčných prvkov

Dôležitou podmienkou majitelov bolo zachovanie hlavných konštrukčných komponentov, ktoré dávajú rekonštruovanému dnes už obytnému priestoru svoje čaro, jedinečnosť a propomínajú svoju minulosť. Problémom rekonštrukcie však bol zlý, až katastrofálny stav týchto existujúcich priznaných prvkov. Tehlové a kamenné múry boli pokryté vrstvami sádry, malty a ich zachovanie si vyžadovalo veľa práce a investícií. Drevené trámy na strope boli poškodené termitmi, a tak bola ohrozená celá statika stavby a rovnako kompletná rekonštrukcia tohto priestoru. Tieto poškodené prvky bolo  žiaľ z bezpečnostných dôvodov nevyhnutné vymeniť, steny a stropy očistiť od nánosov zakrývajúcich čaro pôvodných materiálov a výsledok snaženia architektov a investora môžete obdivovať na vlastné oči...

Kombinácia materiálov

Používané materiály, vzory a tvary podporujú vzdušnosť, ľahkosť. Originálny loft sa architektom podarilo vytvoriť i vďaka kombinácii použitých materiálov ako napríklad dreva, priznaných tehál a kameňov, ktorým nechýba správna atmosféra. Prírodné materiály nám asociujú solídnosť, vierohodnosť a stálosť.  Drevo je využívané predovšetkým vďaka svojej textúre. V súčasnej dobe je veľmi obľúbený prvok interiéru. Je hravý, živý, večne mladý. V interiéry nájdeme okrem spomenutých prvkov aj surový betón a kovové doplnky. Aký je váš názor ?

  • Architekti: FFWD Arquitectes
  • Lokalita: Barcelona, Španielsko,
  • Celková plocha: 122 m2

Viac zaujímavosti z oblasti dizajnu a architektúry nájdete na: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať