Konečná zastávka – Brno, Jundrov

Konečná zastávka

Konečná zastávka - Brno, Jundrov

Úprava autobusovej zastávky v Brne-Jundrov je riešená ako kombinácia dvoch prekrývajúcich sa hmôt, ktoré v sebe zahŕňajú doplňujúce funkcie. Od zázemia vodičov až po dobíjaciu stanicu elektroautobusov v budúcnosti. Stavba svojím výrazným atypickým vzhľadom upútava pozornosť cestujúcich a dáva im tak jasne najavo signál na vystúpenie - tu je konečná.

Objem a dispozícia

Objem stavby je prevádzkovo rozdelený do troch prepojených častí, takzvaných zón,  Zázemie vodičov, technickú miestnosť a obchodnú zónu, ktorá môže slúžiť ako trafika, predajňa pečiva alebo občerstvenie. Obchodná zóna je prepojená s verejným priestorom cez veľké okno v kruhovom ráme doplneným kontrastným smrekovým drevom. Tento jemný kruhový prvok na fasáde dotvára originálny výraz zastávky a harmonizuje s jej pôdorysným tvarom a konceptom autora. Otvorená časť objektu sa skladá z tvarovo výraznejšieho prístrešku, ktorého krivky pôdorysne reagujú na trajektórie pohybu chodcov a zabezpečuje bezpečie v prípade nepriaznivého počasia.

Strecha

Strecha púta svojou originálnou formou, zároveň sa prispôsobuje miestnym legislatívnym limitom, ako je zmena nástupnéj hrany zastávky, alebo existujúcim sieťam technickej infraštruktúry. Pod strechou, ktorá slúži ako nástupný priestor pre cestujúcich, nájdeme automat na zakúpenie lístkov a informačný displej. Tu si cestujúci nájdu všetky potrebné informácie. Medzi dvoma stĺpmi sa tiahne línia dizajnových lavičiek v identickom materiálovom i farebnom prevedení.

Orientačný bod a konštrukcia

Objekt sa vďaka svojmu netradičnému vzhľadu stáva orientačným bodom pre cestujúcich. Stavba je riešená ako oceľová konštrukcia s fasádou z čierneho falcovaného plechu a výplňou z minerálnej vaty. Pre zastrešenie bola zvolená extenzívny zelená strecha. Podhľad, rovnako ako parapet kruhového okná tvorí smrekový masív v teplej farbe, ktorá v kombinácii s čiernym plechom vytvára príjemný kontrast a vizuálnu hru. Konečná zastávka v tejto forme predstavuje miesto kde si radi poćkáme na ďalší spoj 🙂

Zdroj: proam.cz  Foto: Lenka Grabicová

Viac zaujímavosti z oblasti dizajnu a architektúry nájdete na: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Konečná zastávka - situácia

Situácia

Konečná zastávka - pôdorys

Pôdorys

Konečná zastávka - pohľady

Pohľady

Zdieľať