Kartoons – kartónové sny

Kartónový nábytok

U nás síce ešte stále nie je príliš rozšírený. Jeho veľkým plusom je samozrejme cena, ako aj množstvo variácií. V ekologických domoch je uprednostňovaný pred dreveným kvôli recyklovateľnosti. Až na niekoľko drobností dokáže úplne nahradiť nábytok z dreva a drevotriesky. Pri kvalitnom spracovaní má totiž takmer rovnakú pevnosť a odolnosť. Kartónový nábytok sa vyrába podobne ako drevotrieskový nábytok, vrstvením a lepením jednotlivých vrstiev.

Nezvyčajný nápad

Možnostiam sa v súčasnosti sa medze nekladú. Tento fakt dáva priestor na realizáciu rôznych nápadov vynaliezavým a šikovným kreatívcom, ktorí vnímajú každodenné veci z odlišného uhla pohľadu. Sú to tí, ktorí sa neboja vymýšľať a následne uskutočňovať svoje nezvyčajné projekty. A my ostatní, my sa len divíme, prečo to nás nenapadlo skôr. Jedným zo skupiny tých tvorivých je aj produktový dizajnér Vojtech Beránek - jeho genialita vykvitla v spoločnosť s názvom Kartoons. Ako aj titul naznačuje, v tomto prípade sa zamenili materiály bežných predmetov v domácnosti za kartón a kartónovú lepenku.

Začiatky Kartoons

Začiatok tohto príbehu kartónových snov sa datuje na rok 2011, kedy kartónový sedák oslovil prvýkrát v novinárskej reality show, čo naštartovala kreativitu aj vášeň pre ďalší dizajn. O dva roky neskôr producenti “už nemuseli voziť metrom na druhú stranu Prahy množstvo kartónu na vypálenie, pretože s vlastným laserom získali tvoriacu slobodu”. V roku 2013 Kartoons uspeli v silnej konkurencii začínajúcich podnikateľov a o rok neskôr začali spolupracovať s firmou, ktorá pre nich vyrába potrebné drevené komponenty. Potom prišli väčšie zákazky na mieru a toho roku získali ocenenie za najlepšiu inštaláciu na prestížnom Czech Design Week.

Produkty

Ich repertoár produktov sa veľkosťou začína objektmi, akými sú napríklad malá pokladnička, váza alebo nástenné hodiny zoznam pokračuje sedačkami, tienidlami, štýlovými stojanmi na víno, nájdeme v ponuke aj nočný stolík, policový set, alebo dokonca plne funkčný gauč. Nábytok je vyrábaný z veľmi kvalitnej lepenky. Pevný materiál dodáva produktom perfektnú nosnosť, pritom je ľahký a ľahko prenosný. Kartón a jeho použitie má snáď nekonečné možnosti. A kde sa táto agenda končí? No, podľa autora je bez obmedzenia. On už totiž dokázal uspokojiť aj náročnejších zákazníkov - z kartónu boli vyrobené zväčšené trojrozmerné logá firiem, recepčný pult v kaderníctve, hojdací psík pre dospelých, alebo paravány pre golfový turnaj. Zdá sa, že žiadna výzva nie je dosť veľká v novej kartónovej dobe!

Zdroj: kartoons.cz

Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať