Ako si zariadiť produktívny home office

produktívny home office

Aj vám nariadili home office? Ako sa pri práci z domu nezblázniť ?

Prísne opatrenia proti šíreniu koronavírusu majú obmedziť pohyb ľudí. Pozatvárané sú školy, kancelárie a rovnako podniky. Kto môže, aktuálne pracuje z domu. Ako však podať rovnaký výkon? Pre niekoho je práca z domu splneným snom, pre iných hotová nočná mora. Home officevyužíva podľa štatistík aspoň raz do roka 35 % Slovákov. Výhody z neho majú zamestnanci aj zamestnávatelia.

01 - Základ - vylezte z postele a nepracujte v pyžame

Niektorí si pod pojmom práca z domu predstavujú, že celý deň môžu tráviť v posteli. „Naše domáce prostredie je pre nás psychologicky spojené s oddychom. Produktívny home office - motivácia a koncentrácia na prácu je tak v týchto priestoroch niekedy náročná. Pomôcť môže napríklad to, že si zamestnanec vytypuje presné miesto, z ktorého pracuje,“. Pyžamo či tepláky sú v našom mozgu rovnako prepojené s oddychom a spánkom. „Oblečte sa tak, akoby ste naozaj museli ísť do kancelárie. Čím viac si doma upravíte podmienky tak, aby to vyzeralo ako v naozajstnej práci, tým budete úspešnejší,“ radí Andrej Mikula. Štúdie z minulosti tiež poukázali, že  ľudia, ktorí vstávajú okolo 6:00 podávajú cez deň lepšie výkony. Medzi ďalšie odporúčania vedcov patria raňajky do hodiny od času vstávania, bohaté na živiny, vitamíny a vlákninu.

02 - Bez rozvrhu to nepôjde - oddeľujte prácu a oddych

Aj keď okolo vás nepobehuje šéf, snažte sa dodržiavať 8-hodinový pracovný čas s pravidelnými prestávkami. „Ľudia si v istom momente povedia, veď dokončím to po večerných správach, pozriem sa na to po filme a podobne. Toto sú často veci, vďaka ktorým sa nám pracovný čas môže predĺžiť a my už strácame orientáciu v tom, kedy pracujeme a kedy nie,“povedala Nikola Richterová „Oroduktívny home office - dávať si pozor na to, aby oddeľovali svoj pracovný čas od toho voľného. Voľný čas je totiž pre psychiku človeka veľmi potrebný,“. Deťom je preto dôležité vysvetliť, že máte povinnosti a rovnako im stanoviť rozvrh a úlohy, ktoré musia splniť.

03 - Neseďte v kúte

Ak radi pracujete z domu, oplatí sa na to myslieť už pri plánovaní a zariaďovaní nového bytu. Pojem „pracovný kút“ je trochu zavádzajúci. Nemalo by totiž ísť o najzastrčenejší roh v celom byte, práve naopak. Miesto, pre produktívny home office sa oplatí -  pracovný stôl by mal poskytovať predovšetkým dostatok denného svetla. Hĺbka pracovného stola by mala byť aspoň 50 cm, tak aby bola vzdialenosť očí od monitora aspoň 60 až 80 cm.

04 - Farby a svetlo sú základ

Ľudské telo má v sebe vstavané biohodiny, ktoré dirigujú, kedy sa telu chce spať aj kedy má byť najproduktívnejšie. Jeho správne fungovanie zabezpečuje časť medzimozgu, ktorá je prepojená so zrakom. Preto sú farby a svetlo pre náš pracovný výkon absolútne kľúčové. Pre home office pritom neplatia tie isté pravidlá ako napríklad pre open space. Vo veľkých kanceláriách sa odporúča používať svetlé, studené farby – modrú a bielu, pretože tie podporujú medzi ľuďmi kolaboráciu. Naopak pre produktívny home office sa oplatí natrieť stenu za pracovným stolom na žlto – táto farba zvyšuje sústredenosť a optimizmus. Ideálnym bytovým doplnkom sú zelené rastliny – najlepšie také, ktoré čistia vzduch a produkujú veľa kyslíka. Ak vám nestačí denné svetlo, zvýšte svetelnosť pracovného priestoru lampou, ktorá imituje denné svetlo.

05 - WiFi, monitor a hudba

V prípade, že je vaša práca závislá od techniky, mali by ste mať doma aj potrebné vybavenie. V prvom rade – vysokorýchlostný internet.Ak máte doma WiFi sieť na bezdrôtové pripojenie zariadení, myslite na to, že miesto, kde chcete pracovať, by malo byť dobre pokryté signálom – teda nie za tromi tehlovými stenami a vedľa mikrovlnnej rúry. Radšej investujte do poriadneho monitora s uhlopriečkou aspoň 20 palcov. Ak v práci väčšinu času používate aj externú klávesnicu a myš, mali by ste ju používať aj doma.

Koľko ušetrím, ak ostanem pracovať doma?

Práca z domu sa finančne oplatí aj zamestnancovi. Maddi Salmon, ktorý pracuje pre marketingovú firmu v americkom Washington DC, skúsil vypočítať, koľko ušetrí prácou z domu na obede, káve a doprave. Pri priemerných bratislavských cenách by podobný prepočet vychádzal približne na 5 až 8 eur denne za jeden obed, jednu kávu a MHD.

Foto: pixabay.com

Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať