3D tlač zo Slovenska
27. novembra 2019 / 0 comment/Architektúra, Dizajn, Technológie, Urbanizmus/ Posted by: createspaceČo je 3D tlač a jej oblasti
3D tlač je aditívny spôsob výroby, postupným nanášaním materiálu vo vrstvách vzniká požadovaný objekt a zároveň pri ňom nevzniká nijaký, alebo len minimálny odpad. V súčasnosti je využitie 3D tlače rozdelené do niekoľkých oblastí a to hlavne na základe použitej technológie. Priemyselné tlačiarne sa používajú na vytváranie prototypov alebo malých sérií výrobkov, v architektúre sa tento spôsob tlače využíva pre výrobu 3D modelov stavieb, v medicíne sú to rôzne typy protéz a implantátov. V poslednej dobe sa však 3D tlač dostáva aj do domácnosti ako hobby na výrobu rôznych plastových predmetov. Výhodou 3D tlače je možnosť vytvoriť objekty, ktoré sa klasickými technológiami - obrábaním, nedajú vyrobiť (vnútorné dutiny, odhlahčené výplne a podobne).
Technológia budúcnosti
3D tlač je pre niektorých ľudí stále nepochopiteľná technológia. Pre niektorých technológia, ktorá vyrába "hračky", pre iných technológia budúcnosti, ktorá jednoznačne nahradí konvenčné metódy. To čo nebolo možné vyrobiť pred 20. rokmi, je s nástupom týchto technológií realitou, čo otvára úplne nové možnosti použitia. V skutočnosti je však veľmi populárna a používa sa v rôznych odvetviach. V tomto článku vás presvedčíme o tom, že možnosť vytlačiť si vlastný 3D objekt, nie je až taká vzdialená ako by sa mohlo zdať. V súčasnosti je populárna aj v architektúre, automobilovom priemysle, strojárstve, ale aj v marketingu. Využíva sa na výrobu rôznych modelov, plastových súčiastok, ale aj pre medicínske potreby na výrobu protéz a implantátov. 3D tlač si svoje miesto si nachádza aj v súčasnom modernom umení.
3D tlač pre architektov
3D Logo CreateSpace
V spolupráci s firmou Advanced Engineering sme sa pustili do experimentu 3D tlače loga CreateSpace, ktoré vzniklo technológiou FDM (Fused Deposition Modeling) z materiálu PLA (bioplast vyrobený z obnoviteľných zdrojov). Model bol vyrábaný z dvoch samostatných častí aby sa vylúčila potreba tvorby podperného materiálu počas tlače a tým minimalizovali spotrebu materiálu, skrátili výrobný čas a samozrejme aj náklady na výrobu. Tlač v hrúbke jednej vrstvy: 0,14 mm a vnútorná výplň modelu: 20 %, spotreba samotného materiálu činila: 542 gramov a čas tlače oboch modelov spolu: trval 2 dni a 15 hodín. Ako tento experimento dopadol si môžete pozrieť vo fotografiách ktoré sme pre vás pripravili. Máme z 3D loga veľkú radosť 🙂
Vyskúšajte si 3D tlač - ako na to ?
Ak chcete 3D tlačiareň vidieť na vlastné oči a vyskúšať si ako funguje, môžete navštíviť firmu Advanced Engineering v Trnave. Je to tvorivá dielňa, určená pre architektov, umelcov, dizajnérov, vývojárov, ale aj rovnako pre širokú verejnosť. Nájdete tu viacero druhov 3D tlačiarní, ktoré môžete využiť a s ich pomocou zhmotniť svoje nápady. Advanced Engineering celkovo disponujú šiestimi metódami aditívnej výroby. Je však nutné vopred si dohodnúť termín návštevy. Budete k tomu potrebovať presný návrh predmetu, ktorý chcete vyrobiť. Tento návrh je v podobe 3D modelu, ktorý si môžete vymodelovať v špeciálnom CAD programe.
3D skenovanie
Ak nemáte program, v ktorom by ste si vedeli 3D model navrhnúť, Advanced Engineering túto službu zabezpečia za vás. Pošlete presné rozmery požadovaného predmetu, ktorý so chcete vytlačiť, a 3D model vám navrhnú presne na mieru. Prípadne, ak už vyrobený predmet máte, ale nemáte k nemu potrebné grafické podklady (3D model), môžete využiť službu 3D skenovania. Ak teda máte nápad na nejaký predmet, ktorý by ste si chceli vyrobiť, môžete si ho dať vytlačiť na 3D tlačiarni. Nezáleží na tom, či si chcete dať vyrobiť prototyp nejakého produktu, ktorý plánujete vyrábať a predávať, alebo si chcete vytlačiť len autíčko ako dekoráciu domov na poličku.
Zdroj: www.adv-eng.sk Kontakt: contact Foto: jarolim.sk
Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA