Skyspace

Skyspace

Skyspace od amerického umelca Jamesa Turella, ktorý sa venuje práci so svetlom, je špecificky navrhnutý priestor s otvorom v strope a umožňuje sledovanie oblohy. Každý Skyspace je jedinečný. Postavený z lokálnych materiálov od miestnych výrobcov. Môže mať okrúhly, oválny alebo štvorcový otvor, ktorý nie je zasklený a tak vzniká unikátny, ťažko definovateľný priestor medzi interiérom a exteriérom. Jediný výhľad je cez otvor v streche, no stále máte pocit prepojenia s vonkajškom. Vďaka zvukom vetra, zvierat, ľudí, či áut z okolia. Plocha otvoru je minimalizovaná, takmer neviditeľná. Pozornosť a pohľad návštevníka ihneď smeruje hore.

Priestor

Geometria priestoru je veľmi jednoduchá. V spodnej polovici priestoru sú situované lavice a v bode kde sa stretáva predlžené operadlo lavice so stenou sú nainštalované svetlá, ktoré sa zapnú a menia farbu počas svitania a súmraku. Tieto procesy menia svoje trvanie počas celého roka. Svetelné predstavenie je unikátne naprogramované na každý jeden deň kalendárneho roka.

Parametre a ilúzia

Tri parametre, ktoré definujú zážitok v Skyspace a ktoré sa navzájom ovplyvňujú sú čas vo vzťahu k pohybu slnka a premenlivosť oblohy. Pri svitaní a stmievaní, mierka času vo svetelnej inštalácii, ktorú skomponoval Turell a tretím časovým faktorom, ktorým je schopnosť nášho oka prispôsobiť sa a vnímať farby cez kontrast. Ide o vzájomné pôsobenie medzi prírodou, intervenciou  umelca a vnímaním diváka. Niekedy je to plynulý prechod, niekedy radikálny kontrast, ktorým sa snaží James Turell prekvapiť a stimulovať náš zrak.  Ilúzia je vo vzťahu medzi farbami a kontraste, na základe ktorého ľudský  zrak vníma svet. Radikálne premenlivá je len farba steny, no nám sa zdá že obloha rýchlo mení farby v širokom spektre.  Od sivej, žltej, cez zelenú, tyrkysovú, fialovú, modrú až po čiernu. Fotky ani video bohužiaľ nedokážu zachytiť všetky aspekty tohto veľkolepého divadla. Nebudete si ani istí, či stále sledujete oblohu, alebo len farebnú okrúhlu plochu.

Všetko je prepojené

Turell v nás tak zanecháva myšlienku, že všetko je prepojené so všetkým a neexistuje jedna pravda,  všetko je závislé na našom subjektívnom vnímaní. Jeho umenie nie je statické, mení sa na základe farby oblohy, času, dokonca každý z nás ho vníma inak. Vytvára napätie medzi nehybnosťou a pohybom. „Turellove diela sú skrátka príliš vzdialené od jazyka reality, respektíve, od reality samotnej“ napísal New York Times, preto odporúčame navštíviť jeden z nich, pre nás najbližší v Salzburgu.

Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať