Rodinný dom “MJ”

Rodinny dom MJ

Ako navrhnúť unikátny rodinný dom v 21. storočí, zachovať to najlepšie z tradícií, ale pridať pridať k tomu to nalepśie z súčasnej architektúry a dostupných moderných technológií? Predstavujeme vám tento unikátny koncept rodinný dom "MJ"

Forma a dispozičné riešenie

Zadanie a dannosti pozmeku postavili klienta a architekta pred nie ľahkú úlohu. Výsledok ja však naozaj originálny a unikátny, dom zapustený do terénu sa funkčne prispôsobil vysokému prevýšeniu svahu. Samotná minimalistická forma vznikla z požiadaviek investora a dannosti pozemku. Dispozícia a usporiadanie jednotlivých miestnosti bola logicky navrhnutá a vyplívala z požiadaviek klienta. Zo strany ulice sa rodinný dom MJ prezentuje ako minimalistický jednopodlažný dom s obývacím priestorom a prirodzene osvetleným veľkým oknom smerom do ulice. Prízemie zahŕňa priestrannú obývaciu izbu, otvorenú kuchyňu s lodžiou. Nočná časť sa nachádza v spodnom podlaži s dvoma spálňami, dvoma kúpeľňami a vonkajšími schodmi do záhrady. Sympatická je práca s terénom a kontakt dennej časti s okolitým prostredím. (čiastočné zapustenie spodného podlažia - terén a strecha sa v bočných pohľadoch korírujú a vďaka plnej fasáde bez otvorov tvoria unikátny objem rodinného domu MJ).

Minimalizmus a fasáda

Originálna a absolútne minimalistická fasáda je rovnako na opačnej strane, smerom do pozemku. Rodinný dom "MJ" v tejto časti pochopitelne svažujúcim sa terénom naberá na objeme a otvára sa do pozemku s výhľadom z jednotlivých miestnosti. Tvar a čisté línie budovy sú vzhľadom na terén prekvapivé, jeho sochárska forma predstavuje čistý monolitický minimalizmus. Bočné pohľady a práca architekta s objemom stavby sú obdivuhodné. Biela omietka na fasádach, biela membrána na streche, jednoduché detaily, monochromatckosť a členenia obmedzené na minimum. V jednoduchosti je krása...tu to platí do poslednej bodky...

  • Autor: Kruk Rasztawicki Architekci
  • Názov projektu: Dom MJ (MJ House)
  • Lokalita: Gdańsk, Polsko
  • Rok: 2020
  • Zastavaná plocha: 110 sqm
  • Úžitková plocha: 207,8 sqm
  • Vizualizácie: Wydmy Studio

Viac zaujímavosti z oblasti dizajnu a architektúry nájdete na: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Rodinny dom MJ

Zdieľať