Realita a fikcia

 

Nádherné fotomontáže, ktoré spájajú realitu s fikciou

Realita a fikcia takmer na nerozoznanie? Súčasné trendy modernej fotografie sa nezameriavajú iba na klasickú fotografiu, ale aj na grafické spracovanie námetov a ideí – takzvaný postproces. Naše oči a náš mozog sa niekedy dajú skutočne poblázniť a jednoducho oklamať. A presne to je prípad týchto fotomanipulácií, na ktoré sa niekedy musíš pozrieť viackrát, aby si im porozumel a pochopil realitu, ktorá sa ukrýva za touto scénou. Nasledujúce fotografije možno považovať za originálne umelecké diela. Švéd Erik Johansson je fotograf žijúcí v nemeckej metropole v Berlíne. Je známy svojimi obrazmi, ktoré podliehajú optickému klamu, ako aj rôznymi kolážami či snovými výjavmi.

Fotomontáž

Čo vlastné chápeme pod pojmom fotomontáž? Je tvorená špecifickým použitím techniky fotografických obrazov. Technicky by sa fotomontáž dala označiť pojmom fotokoláž alebo grafická úprava fotografií.. Fotografie sa režú, upravujú a spájajú do ďalších fotografií. Internet je plný fotografií, ktoré sú upravované v rôznych externých grafických editoroch, ako je napríklad photoshop. Aj preto je čím dalej ťažšie rozlíšiť skutočnosť od fotomontáže. Touto formou však vznikajú rovnako neopakovatelné umelecké diela.

Fotoaparát a Photoshop ako nástroje

Pracuje na vlastných projektoch a zákazkach pre klientov z celého sveta. Zo svojich fotografií dokáže pomocou grafických úprav vytvorit neuveritelne realistické iluze premieňajúce realitu na fikciu. Výsledné snímky majú okrem realistickej vierohodnosti taktiež vtip a myšlienku. Záujmu a očaria vás na prvý pohľad. Hoci sa v dnešnej dobe dá pomocou rôznych technológií a fotomontáží vytvoriť perfektný efekt, aj realistické fotografie môžu byť vskutku dokonalé a „dych berúce“. Fotoaparát a Photoshop sú preňho nástroje, pomocou ktorých sa tak veľmi ako sa len dá, približuje realite. Prezrite si jeho umelecké diela a rozhodnite čo je realita a fikcia... Čo na tieto kúsky povieš ty?

zdroj: Photographer Erik Johansson

Viac zaujímavosti z oblasti dizajnu a architektúry nájdete na: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať