DIZAJN Prsteň Tugendhat

Prsteň Tugendhat

Prsteň Tugendhat

Aká by bola Vila Tugendhat, ikona modernej architektúry, v podobe šperku? V spolupráci s šperkárkou Veronikou Uhreckou sme sa pustili do odvážnej úlohy. Realizácie prsteňa navrhnutéhho podľa klenotu svetovej architektúry - Vily Tugendhat. Prsteň je precízne vypracovaný do najmenšieho detailu a každý detail je úzko prepojený s vilou tugendhat a architektom tejto pamiatky. Pri tvorbe boli kombinované tradičné šperkárske techniky s tými menej tradičnými ako 3D tlač či materiálom ako onyxový kameň. Koncept prsteňa sa riadil myšlienkami Miesa Van der Rohe,  úlohou bolo zachytenie hlavných prvkov Vily Tugendhat a zredukovať ich do miniatúrneho šperku. Táto úloha však nebola jednoduchá.

Vila Tugendhat

Je ojedinelým dielom nemeckého projektanta Ludwiga Miese van der Rohe, ktorý vypracoval v roku 1928, na žiadosť manželov Fritza a Grety Tugendhatových návrh stavby. Vila je označovaná za stavbu, ktorá určila nové miery moderného bývania a patrí k základným dielam svetovej modernej architektúry – funkcionalizmus. V celej stavbe sa autor snažil poukázať na otvorenosť a prepojenosť jednotlivých priestorov. Nasvedčuje tomu aj použitý oceľový skelet, ktorý bol na tú dobu ojedinelý.

Funkcionalizmus

Je architektonický štýl a teória modernej architektúry, v ktorého tvorbe je všetko podriadené funkcii. Heslo funkcionalizmu znie „Form follows function” – forma nasleduje funkciu. Všetko je podriadené funkcii, uplatňuje sa tu minimalizmus a zrušenie všetkého zbytočného. Minimalizmus a funkcionalizmus architektonickej pamiatky pretaviť do elegancie a ergonómie prsteňa sa nakoniec podarilo zvládnúť. Prsteň Tugendhat a použité materiály sú maximálne autentické a spoločné hlavné prvky ako prierez nosnej konštrukcie vily a prsteňa je viditelná na prvý pohľad. Na vnútornej strane je špecialne pre túto príležitosť vyhotoveným fontom vygravírované jedno z najslávnejších prísloví architekta Miesa Van der Roheho - "Less is More". Miesov výrok “menej je viac” je príznačný pre jeho čisté formy a prácu s materiálom.

 

  • Typ projektu:   Návrh a prsteňa
  • Rok:                    2018
  • Foto, Výroba:   uhrecki
  • Autor:                 Ing.arch. Peter Fritsch, Veronika Uhrecká

Máte záujem o projekt? Kontaktujte nás: [email protected]

Prsteň Tugendhat

 

Kontaktujte nás

Máte záujem o projekt? Neváhajte nás kontaktovať

Tešíme sa na spoluprácu - tím CreateSpace.

Share Post