Bytový dom v tvare osmičky “8 House”

 

Unikátný koncept

Tento odvážny bytový dom vyrástol na okraji Kodane. Ako je už zvykom, pomenoval Bjarke Ingels svoj nový projekt podľa jeho zaujímavého tvaru, ktorý má budova. "Našim cieľom bolo vytvoriť trojrozmerné spoločenstvo, ktoré nebude uprostred ničoho vyzerať osamelo" približuje autor. Unikátný bytový komplex ponúka okrem 476 bytov aj ďalších 100-tisíc metrov štvorcových obchodných a administratívnych priestorov.

Rozpočet a koncept

Práce na projekte za takmer 92 miliónov eur začali už v roku 2006. Architekti sa snažili poňať bytový dom tak, aby sa zo stavby nestal len masívny OBJEM bytov a predajných plôch. Z tohto dôvodu sa autori rozhodli pre unikátny tvar osmičky, ktorý umožňuje dve centrálne átriá. Zároveň je tvar budovy prispôsobený tak, aby boli všetky byty presvetlené. Originálna je taktiež voľne prístupná verejná zelená strecha. Podľa autora sa jeho im podarilo vytvoriť vlastné malé mesto, ktoré je úplne sebestačné.

Bjarke Ingels Group - v skratke BIG

Bjarke Ingels Group alebo Bjarke Ingels, v skratke BIG, je skupina architektov, dizajnérov, konštruktérov a teoretikov so sídlom v Kodani, zaoberá sa architektúrou, urbanizmom, výskumom a stavebným rozvojom. Bola založená v roku 2005 a predstavuje progresívny prúd v dánskej ale aj svetovej architektúre. Práca BIG-u predstavuje inováciu po obsahovej, ale taktiež technickej stránke. Projekty sú odklonené od navyknutého spôsobu uvažovania a štandardných postupov.

Viac zaujímavosti z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Nasledujúce inšpiratívne video zobrazuje princíp tvorby a premyšlania svetoznámeho architekta - Bjarke Ingels:

 

Zdieľať